Polska zajmuje 47. na 190 miejsc pod względem stopnia skomplikowania systemu podatkowego. Ale przedsiębiorca spędza u nas aż 271 godzin rocznie na wypełnianiu obowiązków wobec fiskusa
To wyniki corocznego rankingu „Paying Taxes” opracowanego przez firmę doradczą PwC i Bank Światowy.
47. miejsce pod względem stopnia skomplikowania systemu podatkowego to awans aż o 11 pozycji w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem. Lepszy rezultat wśród naszych sąsiadów mają tylko Litwini i Rosjanie. Za Polską znalazły się m.in. Niemcy i Czechy.
„Paying Taxes” to coroczne badanie służące do pomiaru efektywności systemów podatkowych z punktu widzenia przeciętnej, małej lub średniej spółki działającej w jednym ze 190 krajów świata.
W badaniu mierzona jest przede wszystkim tzw. łączna stawka opodatkowania, czyli suma obciążeń podatkowych i w zakresie ubezpieczeń społecznych. Porównywany jest czas potrzebny na spełnienie obowiązków wobec fiskusa i liczba płatności podatkowych, jakich musi dokonywać przedsiębiorca.
Wyliczona dla Polski efektywna stopa obciążeń podatkowych wyniosła 40,4 proc. (składa się na to 14,5 proc. z tytułu podatków dochodowych, 24,9 proc. z tytułu składek ZUS i 1 proc. z tytułu innych danin). Średnie obciążenie fiskalne w krajach Unii Europejskiej i EFTA jest porównywalne do polskiego i wynosi 40,3 proc.
Kolejne wyniki nie są już dla nas równie pozytywne. Polski przedsiębiorca spędza aż 271 godzin rocznie na wypełnianiu obowiązków wobec fiskusa. To dokładnie taki sam wynik jak rok temu. Z tego 70 godzin zajmują obowiązki w zakresie podatków dochodowych, 103 godziny – w zakresie ZUS i 98 godzin – w zakresie innych podatków. Średnia dla badanych krajów UE i EFTA to 164 godziny.
Z badania wynika również, że przeciętna polska firma potrzebuje 8 godzin, aby wypełnić wszystkie obowiązki potrzebne do ubiegania się o zwrot VAT. Na sam zwrot czeka ponad 10 tygodni.
Dla porównania w Europie obowiązki związane z odzyskaniem VAT zajmują 7,1 godziny, podatek jest natomiast zwracany średnio w ciągu 14,8 tygodni.
– Badanie potwierdza coraz lepszą ogólną ocenę polskiego systemu podatkowego – komentuje Tomasz Barańczyk, partner w dziale doradztwa prawno-podatkowego w PwC.
Przypomina, że w badaniu sprzed dwóch lat nasz kraj zajmował dopiero 87. pozycję pod względem skomplikowania systemu podatkowego. Jego zdaniem za awans Polski w rankingu odpowiada m.in. konsekwentnie realizowany projekt e-administracji.
– Nadal jest jednak wiele do zrobienia, szczególnie w kwestii redukcji liczby godzin, które poświęca przeciętna polska firma na rozliczenia z fiskusem. W tym obszarze na tle pozostałych krajów UE nie wypadamy najlepiej – podkreśla Tomasz Barańczyk.