statystyki

NSA: Odliczenie zagranicznych składek również z limitem

autor: Łukasz Zalewski31.10.2016, 07:45; Aktualizacja: 31.10.2016, 09:56
seniorzy rachunki

NSA potwierdził, że podatnik może odliczyć w Polsce składki zdrowotne nierozliczone w Niemczech, bo spełnił przesłanki wynikające z art. 27b ust. 4 ustawy o PITźródło: ShutterStock

Składki zdrowotne zapłacone w Niemczech, ale tam nieodliczone, można odjąć w Polsce, z tym że tylko do wysokości 7,75 proc. podstawy ich wymiaru – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Reklama


Wyrok jest precedensowy, do tej pory sąd kasacyjny nie zajmował się podobną sprawą.

Chodziło o małżonków, którzy złożyli wspólne zeznanie roczne. Mężczyzna wykazał w nim dochód z niemieckiej emerytury, którą otrzymywał jako osoba niepełnosprawna. Odliczył od niego obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne, potrącone w Niemczech, których tam nie mógł odjąć. Zasadniczo niemieckie przepisy pozwalają to zrobić bez żadnych limitów, ale mężczyzna ich nie odliczył, bo nie rozliczał niemieckiego podatku dochodowego.

Spór sprowadzał się do tego, czy mężczyzna może te składki odliczyć w Polsce. Organy podatkowe uważały, że nie ma on takiego prawa, bo zgodnie z art. 27b ust. 4 ustawy o PIT można odliczyć tylko składki, których podstawą wymiaru jest dochód niezwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Skoro w tym wypadku dochód był zwolniony z podatku na podstawie polsko-niemieckiej umowy, to – w ocenie organów – nie mógł on odliczyć składek w polskim zeznaniu rocznym. Spełniony był tylko drugi warunek – składki nie zostały odliczone za granicą – ale fiskus uznał, że to nie wystarczy.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane

Reklama