statystyki

Czy food truck musi mieć kasę fiskalną

autor: Łukasz Zalewski23.10.2016, 10:30
food truck

Czynność przygotowania oraz wydania posiłku typu fast food stanowi dostawę towarów, a nie świadczenie usługi związanej z wyżywieniemźródło: ShutterStock

Podatnik od miesiąca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w formie food trucka. Sprzedaje z niego w różnych miejscach zapiekanki, hamburgery i inne dania cieszące się uznaniem wśród klientów. Czy może skorzystać ze zwolnienia z ewidencji za pomocą kasy (do limitu 20 000 zł sprzedaży)? Chce też wiedzieć, czy są nałożone inne obowiązki podatkowe na lokal stacjonarny (stojący na gruncie dzierżawionym od gminy), a inne na przewoźny.

Reklama


Izba Skarbowa w Szczecinie odpowiedziała DGP

Należy rozpatrzyć, czy sprzedaży dań szybkiej obsługi nie towarzyszą żadne dodatkowe usługi, którym można przypisać charakter dominujący. Chodzi o usługi wskazujące na działalność w zakresie usług gastronomicznych (czyli restauracyjną). Czynności tego podatnika należy uznać za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, jeśli nie ma następujących cech:

● lokalu ani sali z obsługą kelnerską z nakrytymi stolikami, sztućcami, talerzami itp.,

● nie doradza klientom w zakresie wyboru posiłku,

● klienci nie mają udostępnionej toalety ani szatni.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama