Nie ma znaczenia, że przedsiębiorca o średniej wielkości należy do podatkowej grupy kapitałowej. Dla celów przesyłania danych VAT w formacie jednolitego pliku kontrolnego liczy się jego status, a nie całej grupy – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.
To oznacza, że taki przedsiębiorca będzie musiał przesyłać fiskusowi ewidencję VAT w formie elektronicznej dopiero od 1 stycznia 2017 r., a nie już od 1 lipca br.
Pytanie zadała firma spełniająca definicję średniego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zarazem jednak należy ona do podatkowej grupy kapitałowej, która zgodnie z art. 1a ustawy o CIT jest podatnikiem tej daniny.
Pytanie firmy dotyczyło jednak ewidencji VAT – od kiedy powinna ona wysyłać ją w formacie JPK. Gdyby liczył się status całej grupy kapitałowej, to taki obowiązek ciążyłby na niej już od 1 lipca br.
Firma uważała jednak, że jej uczestnictwo w PGK nie ma znaczenia. Sądziła, że dla celów przesyłania danych VAT w formacie JPK liczy się jej własny status, a nie całej grupy.
Zgodził się z tym dyrektor katowickiej izby. Wyjaśnił, że sama przynależność do PGK (na gruncie podatku dochodowego) nie wyklucza bycia średnim przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tym samym średni przedsiębiorca ma obowiązek przesyłać ewidencję VAT dopiero od 2017 r.
Interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 9 września 2016 r., nr IBPP1/4512-480/16-1/AL.