Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zmiany w ustawie o rachunkowości będą obejmowały między innymi rozszerzenie zakresu informacji niefinansowych, umożliwia również stosowanie przez jednostki sektora finansów publicznych uproszczonych zasad rachunkowości w ewidencji umów leasingu.

Celem nowelizacji ustawy o rachunkowości jest dostosowanie do polskiego prawa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/95/UE z 22 października 2014 r. zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy.

Rozszerzenie zakresu informacji niefinansowych

Zmiany w ustawie o rachunkowości dotyczą wprowadzenia wymogu ujawniania w sprawozdaniu z działalności w formie oświadczenia na temat informacji niefinansowych – minimum istotnych informacji dotyczących co najmniej zagadnień społecznych, pracowniczych, środowiska naturalnego, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i łapownictwu.

Inne proponowane zmiany w ustawie o rachunkowości

Projekt wprowadza również nowe ujawnienia w zakresie polityki różnorodności.

Umożliwia również stosowanie przez jednostki sektora finansów publicznych uproszczonych zasad rachunkowości w ewidencji umów leasingu (zgodnie z przepisami podatkowymi) oraz stosowanie uproszczonych zasad kalkulacji kosztu wytworzenia produktu dla szerszego kręgu jednostek, w celu ujednolicenia katalogu jednostek, dla których ustawa o rachunkowości przewiduje uproszczenia.

Zmiany w ustawie o rachunkowości obejmą również termin przeprowadzenia inwentaryzacji drogą porównania i weryfikacji wartości określonych składników bilansu oraz miejsca wykazywania informacji o niesporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego w informacji dodatkowej i dostosowania jej przepisów do ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej i jej aktów wykonawczych.

W myśl proponowanych zmian, omawiana nowelizacja będzie miała zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2017 r. lub po tej dacie. Ma to umożliwić jednostkom wcześniejsze stosowanie zmienionych przepisów ustawy, w tym dotyczących uproszczonych zasad ewidencji umów leasingowych, inwentaryzacji aktywów, wykazywania oraz ujawniania określonych informacji w sprawozdaniu finansowym.

Projekt mający wprowadzać wspomniane zmiany w ustawie o rachunkowości trafi teraz pod obrady rządu.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych