statystyki

Po ogłoszeniu wyroku TSUE w sprawie oleju napędowego zostało niewiele czasu na wniesienie żądań

autor: Szymon Bogdański29.08.2016, 10:12; Aktualizacja: 29.08.2016, 11:08
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 2 czerwca 2016 r. wydał wyrok w sprawie oleju napędowego przeznaczonego na cele opałowe.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 2 czerwca 2016 r. wydał wyrok w sprawie oleju napędowego przeznaczonego na cele opałowe.źródło: ShutterStock

PROBLEM: W Dzienniku Urzędowym UE z 8 sierpnia 2016 r. opublikowana została sentencja wyroku TSUE z 2 czerwca 2016 r. w sprawie oleju napędowego przeznaczonego na cele opałowe (sygn. sprawy C-418/14). Co to oznacza dla podatników? Od tego dnia rozpoczęły bieg terminy na wnoszenie żądań o wznowienie postępowań. W zależności od przyjętej podstawy prawnej liczymy miesięczny lub trzymiesięczny termin, który upływa odpowiednio 8 września lub 8 listopada 2016 r.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 2 czerwca 2016 r. wydał wyrok w sprawie oleju napędowego przeznaczonego na cele opałowe. Trybunał orzekł, że dyrektywę Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej zmienioną dyrektywą Rady 2004/75/WE z 29 kwietnia 2004 r. oraz zasadę proporcjonalności należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one przepisom krajowym, na podstawie których sprzedawcy paliw są zobowiązani do złożenia w wyznaczonym terminie miesięcznego zestawienia oświadczeń nabywców, według których nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych.

Zdaniem TSUE sprzeciwiają się one jednak przepisom krajowym, na mocy których, w braku złożenia takiego zestawienia w wyznaczonym terminie, do sprzedanego paliwa stosowana jest stawka podatku akcyzowego przewidziana dla paliw silnikowych, podczas gdy zostało stwierdzone, że przeznaczenie tego produktu do celów opałowych nie budzi wątpliwości.

Wznowienie postępowania na podstawie ordynacji podatkowej...

Na podstawie art. 240 par. 1 pkt 11 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie TSUE ma wpływ na treść wydanej decyzji.

Wznowienie postępowania następuje tylko na żądanie strony wniesione w terminie miesiąca od publikacji sentencji orzeczenia TSUE w Dzienniku Urzędowym UE.

Wniosek należy złożyć bezpośrednio w organie właściwym do rozpoznania wniosku, tj. w tym, który wydał w sprawie decyzję w ostatniej instancji, albo nadać do niego przesyłkę za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1113).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane