statystyki

Opłaty za parkingi i przejazdy autostradami: Wyrok TK nie dotyczy świadczeń pieniężnych

autor: Łukasz Zalewski28.07.2016, 08:10; Aktualizacja: 28.07.2016, 08:15
Autostrada D1 w Czechach

Pracownik, któremu pracodawca zwraca pieniądze za przejazdy i parkingi, ma przychód.źródło: ShutterStock

Minister finansów zmienia swoje wcześniejsze interpretacje dotyczące zwrotu opłat za parkingi i przejazdy autostradami. Wcześniej uznawał, że nie są one dla pracownika przychodem. Teraz twierdzi inaczej, czego dowodem jest interpretacja zmieniająca nr DD3.8222.2.29.2016.IMD.

Według niej do zwrotu kosztów za przejazdy i parkingi nie ma zastosowania wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13). Trybunał uznał wtedy, że przychodem pracownika jest tylko nieodpłatne świadczenie, które zostało spełnione za jego zgodą, w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosło mu korzyść w postaci zwiększenia aktywów lub zaoszczędzenia wydatku, który musiałby ponieść.

Minister uważa jednak, że wyrok TK dotyczył tylko nieodpłatnych świadczeń o charakterze niepieniężnym. Tymczasem zwrot opłat jest świadczeniem o charakterze pieniężnym. Dlatego pracownik, któremu pracodawca zwraca pieniądze za przejazdy i parkingi, ma przychód.

Eksperci nie są zgodni w ocenie tego nowego stanowiska. Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i dyrektor w Grant Thornton, uważa je za sprzeczne z wyrokiem TK. – Co prawda trybunał orzekał w sprawie nieodpłatnych świadczeń innych niż pieniężne, ale dokonał też wykładni pojęcia przychodu ze stosunku pracy. Są to kryteria uniwersalne, trudno przyjąć, że dotyczą one wyłącznie świadczeń innych niż pieniężne – stwierdza ekspertka.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane