statystyki

Podatki: Firmy zapłacą gminom mniej, mieszkańcy tyle, co teraz

autor: Łukasz Zalewski18.07.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.07.2016, 10:21
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Oczywiście rady gmin i miast mogą uchwalić stawki niższe niż maksymalneźródło: ShutterStock

Drugi rok z rzędu spadną maksymalne stawki podatków lokalnych. W przyszłym roku będą niższe o 0,9 proc. To oznacza realny spadek daniny od budynków związanych z działalnością m.in. w dużych miastach.

Obniżka to efekt deflacji. Prezes GUS ogłosił 11 lipca 2016 r., że na koniec I półrocza br. ceny były niższe o 0,9 proc. niż przed rokiem. Minister finansów co roku waloryzuje o ten wskaźnik maksymalne stawki danin od nieruchomości i od środków transportu oraz opłat lokalnych (targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, reklamowej). Deflacja oznacza, że w 2017r. będą one niższe niż obecnie. Minister ogłosi je oficjalnie w obwieszczeniu pod koniec lipca lub w sierpniu. My wyliczyliśmy je już teraz.

Oczywiście rady gmin i miast mogą uchwalić stawki niższe niż maksymalne. Ale może się też zdarzyć, że mieszkańców spotka podwyżka, jeżeli rada gminy, w której obecnie obowiązują stawki niższe od maksymalnych, ustali je na 2017 r. na najwyższym możliwym poziomie.

Z obliczeń DGP wynika, że osoby fizyczne, właściciele gruntów, mieszkań, domów i garaży w podziemnych parkingach nie powinni odczuć specjalnie obniżki. Stawka podatku bowiem:


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane