statystyki

Fiskus poważnie rozważa akcyzę na elektroniczne papierosy

autor: Patrycja Otto18.07.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.07.2016, 10:34
Producenci postanowili nie czekać na deklaracje resortu finansów i zaprosili jego przedstawiciela do rozmów w tej sprawie

Producenci postanowili nie czekać na deklaracje resortu finansów i zaprosili jego przedstawiciela do rozmów w tej sprawieźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów jeszcze w ubiegłym roku zapewniało, że nie obłoży e-papierosów podatkiem. Dziś oficjalnie przyznaje, że analizy w tej sprawie prowadzi specjalnie powołany do tego zespół.

Podkreśla, że od jej wyników zależy kierunek ewentualnych działań legislacyjnych. A to oznacza, że dopiero po zakończeniu analizy będą znane stawki podatku i data jego wejścia w życie.

Obecnie sprzedaż elektronicznych papierosów jest objęta tylko VAT.

Branża tytoniowa nie jest zaskoczona. Po trzecim czytaniu w Sejmie jest już ustawa dostosowująca polskie przepisy do dyrektywy tytoniowej. Reguluje ona rynek e-papierosów od strony produktowej. Do tego zrównuje je z tradycyjnymi. Ma to nastąpić poprzez wprowadzenie zakazu ich reklamy oraz palenia w miejscach publicznych.

Branża spodziewała się więc, że następnym krokiem będzie ujednolicenie wyrobów pod względem nałożonych na nie obciążeń finansowych.

Ponadto – jak przypomina Jerzy Jurczyński z Grupy CHIC – w tym roku Komisja Europejska rozpoczęła prace nad uchwaleniem zharmonizowanego podatku na e-papierosy w ramach planowanej dyrektywy akcyzowej w Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów, rozstrzygnięcia w tej sprawie należy jednak oczekiwać nie wcześniej niż w 2017 r.

Było spotkanie


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane