Usługi gastronomiczne, w tym świadczone przez stołówki szkolne, objęte są obniżoną stawką VAT i nie ma możliwości ich zwolnienia z opodatkowania.
INTERPELACJA
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 4913) wypowiedziało się w sprawie zwolnienia z VAT obiadów w szkolnych stołówkach. Chodzi o stołówki szkolne prowadzone bezpośrednio przez personel szkoły, w których sprzedaż posiłków dokonywana jest wyłącznie na rzecz uczniów i pracowników tej szkoły.
Z odpowiedzi MF wynika, że stosowanie zwolnienia z opodatkowania VAT nie jest możliwe. Resort podkreślił, że system VAT w ramach Unii Europejskiej objęty jest harmonizacją. Polska w tym zakresie związana jest regulacjami Dyrektywy 2006/112/WE, które nie pozwalają na dowolne kształtowanie stawek i zwolnień podatkowych państwom członkowskim. Jak wskazał resort, usługi gastronomiczne, w tym świadczone przez bufety, kasyna i stołówki (szkolne, pracownicze, studenckie itd.) nie są wymienione w dyrektywie w wykazach dla usług objętych obniżoną stawką ani w wykazach dla usług zwolnionych z opodatkowania. Oznacza to, że powinny być one opodatkowane podstawową 22-proc. stawką VAT. Polska może jednak stosować obniżoną 7-proc. stawkę dla usług gastronomicznych, w tym dla wydawanych posiłków, za wyodrębnioną odpłatnością przez stołówki szkolne do końca 2010 r.
Zdaniem posłów, w zakresie opodatkowania tego rodzaju usług organy podatkowe kierowały się dotychczas opinią Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wynika z niej, że prowadzenie stołówki przez personel placówki oświatowej dla dzieci i pracowników placówki należy zaliczyć w polskiej klasyfikacji wyrobów i usług do działu 80 (PKWiU 80) jako usługi w zakresie edukacji, pod warunkiem że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością wymienionej placówki oświatowej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 7 grudnia 2007 r. (sygn. akt I SA/Bk 528/07) uznał jednak, że usług stołówki szkolnej nie można zaliczyć do usług edukacyjnych, korzystających ze zwolnienia z VAT.