statystyki

Obiady w szkolnych stołówkach z 7-proc. VAT do końca 2010 roku

autor: Magdalena Majkowska06.11.2008, 03:00

Usługi gastronomiczne, w tym świadczone przez stołówki szkolne, objęte są obniżoną stawką VAT i nie ma możliwości ich zwolnienia z opodatkowania.

Reklama


Reklama


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 4913) wypowiedziało się w sprawie zwolnienia z VAT obiadów w szkolnych stołówkach. Chodzi o stołówki szkolne prowadzone bezpośrednio przez personel szkoły, w których sprzedaż posiłków dokonywana jest wyłącznie na rzecz uczniów i pracowników tej szkoły.

Z odpowiedzi MF wynika, że stosowanie zwolnienia z opodatkowania VAT nie jest możliwe. Resort podkreślił, że system VAT w ramach Unii Europejskiej objęty jest harmonizacją. Polska w tym zakresie związana jest regulacjami Dyrektywy 2006/112/WE, które nie pozwalają na dowolne kształtowanie stawek i zwolnień podatkowych państwom członkowskim. Jak wskazał resort, usługi gastronomiczne, w tym świadczone przez bufety, kasyna i stołówki (szkolne, pracownicze, studenckie itd.) nie są wymienione w dyrektywie w wykazach dla usług objętych obniżoną stawką ani w wykazach dla usług zwolnionych z opodatkowania. Oznacza to, że powinny być one opodatkowane podstawową 22-proc. stawką VAT. Polska może jednak stosować obniżoną 7-proc. stawkę dla usług gastronomicznych, w tym dla wydawanych posiłków, za wyodrębnioną odpłatnością przez stołówki szkolne do końca 2010 r.

Zdaniem posłów, w zakresie opodatkowania tego rodzaju usług organy podatkowe kierowały się dotychczas opinią Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wynika z niej, że prowadzenie stołówki przez personel placówki oświatowej dla dzieci i pracowników placówki należy zaliczyć w polskiej klasyfikacji wyrobów i usług do działu 80 (PKWiU 80) jako usługi w zakresie edukacji, pod warunkiem że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością wymienionej placówki oświatowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 7 grudnia 2007 r. (sygn. akt I SA/Bk 528/07) uznał jednak, że usług stołówki szkolnej nie można zaliczyć do usług edukacyjnych, korzystających ze zwolnienia z VAT.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • ala(2008-11-06 16:24) Odpowiedz 00

  w szkole do której chodzi dwoje moich dzieci, stołówka obsługiwana przez 'szkolne' 3 kucharki przygotowujące posiłki , przewidywana jest do likwidacji od nowego roku szkolnego. Burmistrz swierdził, że dla miasta taniej będzie jeżeli wejdzie tam 'katering'. dla miasta tak ale czy lepiej dla dzieci?! Obecnie dzieci płacą 3 zl za obiad -zupa, drugie danie /3 razy w tyg. mięsne/ oraz kompot owocowy. Obiady przygotowywane są wyłącznie ze świerzych produktów od sprawdzonych dostawców. Obawiamy się podniesiena ceny obiadów z obniżeniem wartości odzywczych.
  Czy macie Państwo jakieś doświadczenia?
  Boimy się też, że gdybyśmy kiedys mogli uruchomić szkolną stołówkę to dędzie to dużo trudniejsze i kosztowniejsze niż utrzymanie obecnego stanu.

 • nn(2008-11-06 08:14) Odpowiedz 00

  Orzeczenia NSA mówią co innego.

 • Nieudacznik(2008-11-06 12:48) Odpowiedz 00

  Tusk w żadnej dziedzinie nie ma możliwości działania.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama