statystyki

Podatek od nieruchomości: Potrzebna jest definicja budowli

autor: Agnieszka Pokojska16.03.2016, 12:37; Aktualizacja: 16.03.2016, 12:41
kredyt hipoteczny-nieruchomości

Ministerstwo Finansów poprzedniej kadencji rozważało cztery propozycje rozwiązań, które mały doprecyzować niejasne przepisy.źródło: ShutterStock

- Trzeba jak najszybciej określić, co jest budowlą dla potrzeb podatku od nieruchomości – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Reklama


Reklama


W wystąpieniu do ministra finansów RPO wskazał, że definicje stosowane w prawie budowlanym, do których odsyła obecnie ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.) nie są wystarczające precyzyjne, by można je było stosować dla celów podatkowych. Stało się to przyczyną licznych sporów dotyczących opodatkowania m.in. wyrobisk górniczych, stacji transformatorowych, stacji telefonii komórkowej, sieci telekomunikacyjnych i energetycznych, elektrowni wiatrowych - podkreśla RPO.

Rzecznik przypomniał, że problemem dostrzegł już Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 września 2011 r. (sygn. akt P 33/09) dotyczącym opodatkowania wyrobisk górniczych. Stwierdził, że w prawie podatkowym obowiązują podwyższone standardy jednoznaczności i określoności przepisów i dlatego potrzebna jest jasna definicja budowli dla tych celów.

Ministerstwo Finansów poprzedniej kadencji rozważało cztery propozycje rozwiązań, które mały doprecyzować niejasne przepisy. Jednak prace legislacyjne nie zostały zakończone. RPO spytał więc o aktualny stanu tych prac.

Wystąpienie RPO do ministra finansów z 14 marca 2016 r., nr V.511.185.2014.EG

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama