statystyki

Jak opodatkować usługi konsultacyjne dla firmy z UE

autor: Marcin Szymankiewicz11.03.2016, 07:00
Aby ustalić, czy dana usługa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju, należy ustalić miejsce świadczenia tej usługi

Aby ustalić, czy dana usługa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju, należy ustalić miejsce świadczenia tej usługiźródło: ShutterStock

Omega sp. o.o. z siedzibą w Krakowie (podatnik VAT czynny i podatnik VAT-UE) podpisała 16 stycznia 2016 r. umowę ze spółką słowacką (słowacki podatnik VAT-UE) na świadczenie usług konsultacyjnych. Spółka Omega jest zarejestrowana dla celów VAT tylko w Polsce. Spółka słowacka nie posiada zaś w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności i jest zarejestrowana dla celów VAT tylko na Słowacji. Umowa ma obowiązywać od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2018 r. i przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe. Zgodnie z umową spółka Omega ma otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 1000 euro miesięcznie płatne w terminie 14 dni od wystawienia faktury. Spółka fakturę za luty 2016 r. wystawiła 1 marca 2016 r. Jak rozliczyć świadczone usługi? Spółka Omega rozlicza VAT (deklaracja VAT-7 i informacja podsumowująca VAT-UE) i zaliczki na CIT w okresach miesięcznych.

Reklama


Reklama


Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (zob. art. 8 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

Aby ustalić, czy dana usługa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju, należy ustalić miejsce świadczenia tej usługi. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabywcą usług konsultacyjnych jest spółka słowacka nieposiadająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem nabywcą jest podatnik w rozumieniu art. 28a pkt 1 lit. a ustawy o VAT.

Siedziba działalności gospodarczej spółki słowackiej znajduje się na Słowacji, czyli tam, gdzie spółka ta ma swą siedzibę rejestrową. Stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że słowacka spółka jest zarejestrowana dla celów VAT tylko na Słowacji i nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Miejscem świadczenia przedmiotowych usług konsultacyjnych jest zatem Słowacja, tj. państwo, gdzie znajduje się siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy, czyli słowackiej spółki. Oznacza to, że świadczenie tej usługi stanowi dla usługodawcy (spółki Omega) odpłatne świadczenie usług poza terytorium kraju wykazywane w poz. 11 i 12 deklaracji VAT-7, czyli eksport usług.


Pozostało jeszcze 83% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama