statystyki

Szydło: W drugim półroczu zdecydujemy, czy obniżyć podstawową stawkę VAT

26.02.2016, 20:50; Aktualizacja: 29.02.2016, 09:21
Szydło zapewniła, że Szałamacha cieszy się na razie jej pełnym zaufaniem.

Szydło zapewniła, że Szałamacha cieszy się na razie jej pełnym zaufaniem.źródło: PAP

W drugim półroczu rząd zdecyduje czy obniżyć podstawową stawkę VAT - 23 procent. Podwyższono ją z 22 procent za poprzednich rządów.

Reklama


Reklama


W rozmowie z TVP Info, Polsatem i portalem 300Polityka premier Beata Szydło zapowiedziała, że obecna stawka na pewno nie zostanie podwyższona. O tym czy zostanie obniżona zdecyduje po pół roku. Będzie to zależało od tego czy zwiększą się wpływy z podatków, a rządowe ustawy okażą się skuteczne. Dodała, że sama byłaby za powrotem do stawki 22 procent VAT, jeśli budżet na to pozwoli.

Premier poinformowała też, że będzie chciała, aby kwota wolna od podatku była podwyższona od przyszłego roku, jednak raczej nie do 8 tysięcy od razu. Szefowa rządu mówiła, że w obecnej sytuacji budżetowej, rząd rozważa czy najpierw wprowadzić niższą kwotę dla ludzi o najniższych dochodach, czy też stopniowo, w dłuższym czasie dochodzić do kwoty 8 tysięcy.

Uchwalenie zmian emerytalnych premier uzależnia od tempa prac Sejmu. Jak podkreśliła, rząd jest przygotowany na uchwalenie zmian obniżających wiek emerytalny w tym roku, aby obowiązywały od przyszłego. Nie wykluczyła, że w Sejmie pojawi się także inny projekt obok prezydenckiego, uwzględniający na przykład okres składkowy. Wszystko dlatego, że jakiekolwiek zmiany w projekcie prezydenckim może wprowadzić tylko prezydent. Dodała, że rząd popiera wprawdzie projekt Andrzeja Dudy, ale rozmawia też z Solidarnością.

Beata Szydło zapewniła też, że minister finansów Paweł Szałamacha cieszy się na razie jej pełnym zaufaniem. Nie wykluczyła też, że od przyszłego roku zostanie zlikwidowany Narodowy Fundusz Zdrowia.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • wojtek(2016-02-27 10:40) Odpowiedz 90

  Idiotyczne, żeby spełnić chociaż 10% obiecanek wyborczych trzeba będzie podatki podnieść, a nie obniżyć. I to nas czeka, raczej w niedalekiej przyszłości.

 • ktostam(2016-02-26 21:57) Odpowiedz 60

  Zdecydujecie czy podwyższyć VAT. Zgodnie z ustawą stawka ma być obniżona (przywrócona) od 1 stycznia 2017.

 • maniek(2016-02-27 13:45) Odpowiedz 22

  Mam nadzieję, że w razie czego w II półroczu sejm uchwali poprawkę do ustawy przedłużającą 23%-owy VAT do roku 2020 bo ludzie mają duże potrzeby i oczekują wsparcia. Mówią na mnie menel a ja mam tylko pragnienie jak każdy człowiek i kilkoro dzieci. Za marne 1000 zł w byle jakiej robocie nie opłaca się tyłka z łóżka podnosić.

 • StAAbrA(2016-02-26 20:59) Odpowiedz 10

  Nie o to biega , Madame . Aha , Ojciec VAT-u nie powie - o co , więc nie warto go pytać .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama