statystyki

Kiedy korygujemy przychód i VAT z tytułu udzielenia rabatu

autor: Marcin Szymankiewicz15.02.2016, 10:20; Aktualizacja: 15.02.2016, 10:44
Ustawa o CIT nie zawiera w swej konstrukcji definicji przychodu

Ustawa o CIT nie zawiera w swej konstrukcji definicji przychoduźródło: ShutterStock

7 stycznia 2016 r. Alfa sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) udzieliła kontrahentowi 5 proc. rabatu w stosunku do dostawy towarów (śruby i nakrętki) dokonanej w październiku 2015 r. Wartość dostawy brutto to 123 000 zł, w tym 23 000 zł VAT. Podatek należny VAT od tej dostawy spółka Alfa wykazała w deklaracji VAT-7 za listopad 2015 r. Obliczając zaliczkę na CIT za listopad 2015 r., spółka Alfa uwzględniła przychody z tej sprzedaży w wysokości 100 000 zł. W związku z udzieleniem rabatu spółka Alfa wystawiła 7 stycznia 2016 r. fakturę korygującą, w której zmniejszyła podstawę opodatkowania o 5000 zł (100 000 zł x 5 proc.) i VAT o 1150 zł (23 000 zł x 5 proc.). Fakturę korygującą wysłała listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (tzw. żółta zwrotka). Żółtą zwrotkę spółka Alfa otrzymała 1 lutego 2016 r. Potwierdza ona, że kontrahent odebrał przesyłkę z fakturą korygującą 14 stycznia 2016 r. Rokiem podatkowym spółki Alfa jest rok kalendarzowy. Kiedy spółka Alfa powinna rozliczyć tę fakturę korygującą w CIT (przychody) i VAT (podatek należny)? Czy prawidłowe będzie rozliczenie jej za styczeń 2016 r.?

Reklama


Reklama


Ustawa o VAT i ustawa o CIT nie definiują takiego pojęcia jak rabat. Pojęcie to powinno być zgodnie z wykładnią gramatyczną odczytywane na podstawie jego znaczenia językowego. Rabat oznacza obniżenie ceny jakiegoś towaru o pewną kwotę.

VAT

Podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen (art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT).

Udzielenie 7 stycznia 2016 r. rabatu w wysokości 5 proc. oznacza zatem obniżenie podstawy opodatkowania o kwotę udzielonego rabatu, tj. 5000 zł (100 000 zł x 5 proc.).

W przypadkach, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1–3 ustawy o VAT, obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika, uzyskanego przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługobiorcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano (art. 29a ust. 13 ustawy o VAT).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka Alfa jest w posiadaniu potwierdzenia odbioru faktury korygującej, tj. żółtej zwrotki, która w świetle praktyki organów podatkowych może stanowić dowód potwierdzenia odbioru faktury korygującej (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 kwietnia 2015 r., nr IBPP3/4512-100/15/EJ), a jednocześnie nie zachodzą przesłanki określone w art. 29a ust. 15 ustawy o VAT wyłączające obowiązek posiadania takiego potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabywca towaru otrzymał fakturę korygującą 14 stycznia 2016 r., a sprzedawca (spółka ABC) otrzymał potwierdzenie odbioru tej korekty faktury 1 lutego 2016 r., tj. przed złożeniem deklaracji VAT-7 za styczeń 2016 r., kiedy to nabywca towaru otrzymał tę fakturę korygującą.

Oznacza to, że spółka ABC powinna pomniejszyć podstawę opodatkowania (o kwotę 5000 zł) i podatek należny (o kwotę 1150 zł) w deklaracji VAT-7 za styczeń 2016 r., tj. za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru otrzymał fakturę korygującą.

Zatem spółka Alfa prawidłowo uważa, że zmniejszenia podatku VAT (należnego) powinna dokonać w deklaracji VAT-7 za styczeń 2016 r.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • myśliciel(2016-02-15 12:45) Odpowiedz 00

    A co z nowelizacją CIT, która weszła w życie od 1 stycznia br. i korektą rabatów na bieżąco (art.12 ust. 3j)?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama