statystyki

Czy stowarzyszenie powinno stosować prewspółczynnik VAT

autor: Roman Namysłowski15.02.2016, 11:20

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jesteśmy stowarzyszeniem o charakterze oświatowym i naukowo-technicznym, którego celem jest udział w realizacji programu edukacji narodowej, w formach przedszkolnych, szkolnych, pozaszkolnych w zakresie wychowania, kształcenia, dokształcania, doskonalenia dzieci, młodzieży, dorosłych, bezrobotnych, niepełnosprawnych oraz działalność w zakresie rozwoju nauki, techniki i wdrożeń innowacyjnych. Stowarzyszenie jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności realizujemy otwarte projekty szkoleniowe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Otrzymywane dofinansowanie ze środków europejskich i dotacji celowej z budżetu krajowego stanowi zwrot kosztów poniesionych w związku z zarządzaniem projektem i realizacją szkoleń. Otrzymana dotacja nie stanowi obrotu opodatkowanego VAT (gdyż nie stanowi czynności wymienionej w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), powyższej dotacji nie wykazujemy w deklaracji VAT-7 w sprzedaży zwolnionej. Otrzymujemy również dotacje z budżetu na dofinansowanie realizacji zadań niepublicznych szkół i przedszkoli w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, których również nie wykazujemy w deklaracji VAT-7 w sprzedaży zwolnionej. Ponadto stowarzyszenie prowadzi działalność kursową, szkoleniową zwolnioną z VAT oraz działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Do 2015 r. przy ustalaniu wskaźnika proporcji nie uwzględnialiśmy w obrotach żadnych otrzymanych dotacji (gdyż nie miały one wpływu na cenę). Czy według nowych przepisów obowiązujących od 2016 r. jesteśmy zobowiązani do wyliczenia prewspółczynnika i - jeżeli tak - co powinniśmy ująć w obrotach, licząc metodą roczny obrót?

Nowe przepisy obowiązujące od początku 2016 r. wprowadziły konieczność odpowiedniego podziału podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza. Z tego względu z punktu widzenia stowarzyszenia kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy prowadzi ono zarówno działalność gospodarczą, jak i aktywność niemogącą być uznaną za taką działalność. Jeżeli odpowiedź na tak postawione pytanie będzie pozytywna, stowarzyszenie będzie zobowiązane do obliczenia proporcji według zasad najbardziej odpowiadających specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć. I proporcjonalnego przyporządkowania podatku naliczonego do działalności gospodarczej. Oczywiście takie przyporządkowanie nie będzie konieczne, jeżeli będziemy w stanie bezpośrednio alokować dokonywane zakupy do określonych rodzajów działalności.

Przyjęcie za punkt odniesienia obrotu dla obliczenia proporcji oznaczać będzie, że w liczniku powinniśmy uwzględnić ten obrót, który dotyczy działalności gospodarczej (w tym przypadku przede wszystkim zwolnionej, ale i zapewne opodatkowanej). Z kolei w mianowniku obliczanej proporcji powinien znaleźć się obrót zarówno z tytułu działalności gospodarczej, jak i działalności niebędącej działalnością gospodarczą. Co istotne, w tej ostatniej powinny zostać uwzględnione również dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, otrzymane na sfinansowanie wykonywanej przez tego podatnika działalności innej niż gospodarcza.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane