statystyki

IKEA unikała płacenia podatków. Zaległości sięgają miliarda euro

14.02.2016, 08:09; Aktualizacja: 14.02.2016, 08:19
Jak wskazują autorzy, w wyniku strategii tej firmy tylko w 2014 roku Niemcy straciły 35 milionów euro

Jak wskazują autorzy, w wyniku strategii tej firmy tylko w 2014 roku Niemcy straciły 35 milionów euroźródło: Bloomberg

Tak wynika z z raportu przygotowanego dla frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim. Według komunikatu parlamentarnej grupy zadłużenie dotyczy ostatnich 6 lat.

Reklama


Reklama


Deputowani oczekują reakcji Komisji Europejskiej. W raporcie opisano sposoby wykorzystywania przez szwedzki koncern luk prawnych w krajach członkowskich.

Jak wskazują autorzy, w wyniku strategii tej firmy tylko w 2014 roku Niemcy straciły 35 milionów euro, Francja 24 miliony, a Wielka Brytania ponad 11,5 miliona euro. Europosłowie Zielonych napisali list do Komisji Europejskiej, w którym zaapelowali o zbadanie, czy nie doszło do naruszenia unijnego prawa.

Od czasu afery „Luxleaks”, kiedy ujawniono, że ponad 300 międzynarodowych koncernów podpisywało z administracją Luksemburga tajne układy podatkowe, Bruksela zaostrzyła walkę z oszustwami w tym zakresie. W zeszłym roku przyjęto zasadę automatycznej wymiany informacji o porozumieniach podatkowych w 28 krajach członkowskich.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • Eryka Brokowska(2016-02-14 17:44) Odpowiedz 43

    Ikea to szczególny przykład społecznej odpowiedzialności. Te podatki to jeden z przykładów. Fabryka ikea hałasuje i dudni od dwóch lat mieszkańcom Łodzi i okolic. Zapewnia, że nie przekracza dopuszczalnego poziomu hałasu, a po rzekomych wyciszeniach cała okolica huczy jak huczała. https://www.youtube.com/watch?v=BK8y0sTzvS8 Słychać ją przy zamkniętych szczelnie oknach i zasłoniętych roletach 2 km (!) dalej. To nie do pomyślenia. W Szwecji nie mogliby sobie pozwolić na takie olewanie ludzi. I to wszystko firma, która mieni się pro-ekologiczną, społecznie odpowiedzialną i promującą zrównoważony rozwój :/. Ikea to banda hipokrytów. https://www.youtube.com/watch?v=gbdw5fk6mHY - pluszowa miłość ikea Na swoim profilu społecznościowym ikea cenzuruje wpisy i blokuje użytkowników, którzy skarżą się na hałas z fabryki,. Więcej informacji oraz zrzuty z ekranu dostępne są na moim profilu. Zapraszam.

  • sa(2016-02-15 08:30) Odpowiedz 11

    Ciekawe ile nam Ona zalega z podatkami CIT-8 +dywid. 19%=19%=38% , jakie były do płacenia przez 8 lat rządów POpartychPSL i szlachetnej "uczciwej inaczej" UE . Czy idzie (przerzut dochodów tymi tajnymi liniami ) dochód przez Luksemburg,Cypr, Kajmany itp. za 1-2 %.Czy MF mówi dalej ,że nie ma sprawy ????.Małe nasze firmy (dają 66% miejsc pracy )były gniecione niszczone podatkami ,nawet metodą interpretacji zmiennej wstecz, bo niby brakowało kasy na utrzymanie Urzędów RP , Policji, Straży Pożarnej , dróg, służby zdrowia itp. Te nie płacili mldów i tak można?. Chyba ,że Ci Panowie Junkersi i nasz ,dostali posadki za ponad 100tys , a lud może padać na pysk , aby bogaczom było dobrze!!!!!????? Tu UE nie rwie szat ,że demokracja, uczciwość podatkowa w miejscu powstania dochodu, stabilność dochodów RP ,konkurencja na wolnym rynku , naszych małych firm i RP , jest zagrożona ??!!!.

  • sn(2016-02-15 08:53) Odpowiedz 00

    Hałas nadmierny fabryki dla mieszkańców ,to należy wystąpić (mieszkańcy, komitety , stowarzyszenia itp) do urzędu miasta , o zbadanie na ich dyspozycję-urzędu stanu natężenia hałasu , chwilowego i ciągłego , w godzinach dnia i nocy, gdy pracuje zakład na zmiany . Było w PN EN ok.55 dB ?w godzinach wieczornych-nocnych, w dzień ok.65 dB na szybach okien zamkniętych, przy otwartych oknach latem hałas w środku pokoju nie miał przekraczać 35 dB ?. Podobna sprawa i metody działania , były z jednym zakładem w Warszawie. Zmuszono zakład do środków profilaktycznych, to spowodowało ,że zakład hałaśliwy przeniósł się w inny rejon, w teren fabryczny .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama