statystyki

Jak rozliczyć dofinansowanie wypoczynku zimowego dla dzieci pracownika

autor: Marcin Szymankiewicz13.02.2016, 08:00
narty, zima

Przychód z tytułu dofinansowania powstanie w dniu, kiedy pracownik otrzymał przedmiotowe dofinansowanie do wypoczynku zimowego córki.źródło: ShutterStock

Pracownik chce skorzystać z dofinansowania z ZFŚS na dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży. Jak spółka powinna rozliczyć to dofinansowanie na gruncie PIT, CIT i VAT?

W ABC sp. z o.o. funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS). W ramach dofinansowania (na podstawie regulaminu ZFŚS) ze środków funduszu przyznawane są m.in. dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży spełniające łącznie następujące warunki:

wypoczynek powinien być zorganizowany,

organizatorem wypoczynku musi być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,

wypoczynek powinien przybierać formę: wczasów, kolonii, obozu lub zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych,

dopłata powinna dotyczyć dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku, które nie ukończyły 18. roku życia.

Pracownik, chcąc skorzystać z powyższego dofinansowania, musi dostarczyć niezbędne dokumenty potwierdzające spełnienie wymienionych powyżej warunków. Załóżmy, że 11 lutego 2015 r. pracownik (Jan Kowalski) przedłożył fakturę za zimowisko (od 1 do 7 lutego 2016 r.) swojej 12-letniej córki na kwotę brutto 1400 zł, wystawioną przez firmę zajmującą się organizacją wypoczynku do dzieci i młodzieży szkolnej. 18 lutego 2016 r. otrzymał dofinansowanie do wypoczynku w wysokości 900 zł. Jak spółka ABC powinna rozliczyć to dofinansowanie na gruncie PIT, CIT i VAT?

ODPOWIEDŹ

Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródeł przychodów. Odrębnym źródłem przychodów, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • spooko(2016-02-13 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    "11 lutego 2015 r. pracownik (Jan Kowalski) przedłożył fakturę za zimowisko (od 1 do 7 lutego 2016 r.) swojej 12-letniej córki na kwotę brutto 1400 zł, wystawioną przez firmę zajmującą się organizacją wypoczynku do dzieci i młodzieży szkolnej. 18 lutego 2016 r. otrzymał dofinansowanie do wypoczynku w wysokości 900 zł". Czegoś nie kumam w tym tekście. Jak mógł złożyć fakturę za zimowisko, które odbyć się miało za rok? Panie Marcin Szymankiewicz, zwracaj uwagę Pan na to co piszesz.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane