statystyki

Podatek bankowy już obowiązuje

01.02.2016, 07:22; Aktualizacja: 08.02.2016, 11:12
pieniądze

Podatek bankowy wchodzi w życieźródło: ShutterStock

Wchodzi w życie ustawa wprowadzająca podatek bankowy. Banki, firmy ubezpieczeniowe, pożyczkowe i SKOKi będą płaciły rocznie 0,44 procent wartości aktywów. W przypadku banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych podatkiem obłożone są aktywa powyżej 4 miliardów złotych.

Reklama


Reklama


Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wyjaśnia, że sam podatek nie jest dużym obciążeniem, ale kumulacja różnych składek mocno uderza w banki. Wskazuje, że te instytucje składają się między innymi na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którego wypłacane są pieniądze klientom upadających instytucji finansowych. Możliwe, że wkrótce wejdzie w życie ustawa o pomocy osobom spłacającym kredyty w walutach obcych, która również będzie się wiązała z kosztami instytucji finansowych.

Monika Kurtek wyjaśnia, że podatek bankowy jest jednym z ważnych źródeł finansowania tegorocznego budżetu. Ekspert wskazuje, że suma obciążeń spowodowała, że część instytucji finansowych podnosi opłaty dla klientów.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama