statystyki

Organizacje pozarządowe: Mija termin na rezygnację z prowadzenia pełnych ksiąg

autor: Katarzyna Trzpioła01.02.2016, 09:49; Aktualizacja: 08.02.2016, 19:26
Jeśli jednostka ma rok podatkowy inny niż kalendarzowy, musi pamiętać o zgłoszeniu rezygnacji z prowadzenia ksiąg do końca pierwszego miesiąca jej roku podatkowego

Jeśli jednostka ma rok podatkowy inny niż kalendarzowy, musi pamiętać o zgłoszeniu rezygnacji z prowadzenia ksiąg do końca pierwszego miesiąca jej roku podatkowegoźródło: ShutterStock

Prowadzę księgi rachunkowe malutkiego stowarzyszenia, jest to dość uciążliwe. Przeczytałam, że mogę przejść na uproszczoną ewidencję, ale czy decyzji w tej sprawie nie trzeba było podjąć w ubiegłym roku?

Reklama


Reklama


Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje art. 2 ust. 5 ustawy o rachunkowości, który wskazuje, że niektóre organizacje działające w sferze pożytku publicznego mogą zrezygnować z prowadzenia ksiąg rachunkowych. Muszą jednak ten fakt zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym rozpoczynają prowadzenie ewidencji, czyli do końca stycznia, jeśli rok podatkowy jednostki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. W 2016 r. z racji tego, że 31 stycznia to niedziela, termin ten ulega przesunięciu na poniedziałek 1 lutego 2016 r.

Jeśli jednostka ma rok podatkowy inny niż kalendarzowy, musi pamiętać o zgłoszeniu rezygnacji z prowadzenia ksiąg do końca pierwszego miesiąca jej roku podatkowego. Jednostki, które dopiero rozpoczynają działalność, mają na to 30 dni od dnia jej rozpoczęcia. Nie ma określonej formy czy druku takiego zawiadomienia. W piśmie skierowanym do naczelnika US właściwego ze względu na siedzibę stowarzyszenia należy wskazać: datę złożenia zgłoszenia, nazwę i adres stowarzyszenia, datę i numer uchwały zgromadzenia członków z ewentualnym podaniem podstawy prawnej, datę, od kiedy zaprzestaje się prowadzenia ksiąg rachunkowych i rozpoczyna prowadzenie uproszczonej ewidencji.

Rezygnacja nie dla wszystkich


Pozostało jeszcze 67% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama