statystyki

Płatność gotówką tylko do 15 tysięcy złotych

autor: Agnieszka Pokojska27.01.2016, 07:18; Aktualizacja: 31.01.2016, 11:39
Nowe zasady dotyczyłyby zarówno kosztów bezpośrednich, jak i pośrednich, czyli takich, które są odliczane w czasie, np. amortyzacji

Nowe zasady dotyczyłyby zarówno kosztów bezpośrednich, jak i pośrednich, czyli takich, które są odliczane w czasie, np. amortyzacjiźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów chce czterokrotnie obniżyć limit transakcji gotówkowych. Kto przekaże kontrahentowi więcej pieniędzy do ręki, nie odliczy wydatku. Tak ma być już od 1 stycznia 2017 r.

Dziś ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakazuje rozliczać za pośrednictwem banku transakcje, które przekraczają równowartość 15 tys. euro. Próg ten zmalałby ok. czterokrotnie (do 15 tys. zł), a ten, kto by go nie przestrzegał, oddawałby fiskusowi wyższy podatek.

Wynika to z opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji ustawy 0 PIT, CIT i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W uzasadnieniu Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że dziś płatności opiewające na kilkadziesiąt tysięcy złotych są regulowane gotówką i często nie są w ogóle rejestrowane przez przedsiębiorców. Resort liczy więc na to, że obniżenie limitu zniechęci podatników do takiej praktyki i zwiększy wpływy z podatku dochodowego. Dodatkowo przedsiębiorca, który nie rozliczy transakcji powyżej 15 tys. zł za pośrednictwem rachunku bankowego, nie mógłby zapłaconych kwot zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Nowe zasady dotyczyłyby zarówno kosztów bezpośrednich, jak i pośrednich, czyli takich, które są odliczane w czasie, np. amortyzacji.

Podatnik, który uwzględniłby daną kwotę w rozliczeniach, a nie zapłaciłby w formie bezgotówkowej, musiałby skorygować koszty uzyskania przychodu. Musiałby to zrobić w miesiącu zapłaty gotówką, czyli z pominięciem rachunku bankowego. Jeśli w danym miesiącu podatnik miałby koszty niższe niż kwota zmniejszenia, to musiałby odpowiednio zwiększyć przychody.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Wolnościowiec...(2016-01-27 12:28) Zgłoś naruszenie 425

  LUDZIE, NASZA WOLNOŚĆ ZOSTAJE OGRANICZONA... Stanowczo sprzeciwiam się temu projektowi... To ogranicza naszą wolność gospodarczą... Ponadto, stanowi ograniczenia naszego prawa do posiadania gotówki i stopniowo zbliża nas ku tzw. społeczeństwu bezgotówkowemu (cashless society), rodem z książek Orwella... Nabija się też niepotrzebnie pieniądze sektorowi bankowemu... Gotówka jest bardzo wygodnym i pożytecznym wynalazkiem i nie możemy zgodzić się na jej ograniczenie przez Wielkiego Brata pod pozorem walki z unikaniem opodatkowania... To bardzo niebezpieczny projekt ustawy i musimy przeciwko niemu ostro protestować... Wczoraj 60 tys zł, dziś 15.000 zł, jutro 3.000 zł, a pojutrze gotówka zostanie wycofana... Będziemy totalnie inwigilowani przez Państwo... Kto sprzeciwia się temu niebezpiecznemu projektowi - proszę o "like"a lub komentarz...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Spiechowicz(2016-01-27 12:37) Zgłoś naruszenie 181

  Czas opodatkować lichwę bankową !

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-01-27 17:46) Zgłoś naruszenie 160

  Bankierzy już zacierają złodziejskie łapki . Szaławiła zresztą też .

  Odpowiedz
 • ..(2016-01-27 16:26) Zgłoś naruszenie 140

  he he to będą transakcje gotówka na kwoty 14.999 każda , albo umowy będą rozbijane na raty, na odcinki, byleby nie było 15.000 zł. Likwidacja gotówki to pełna inwigilacja i z tym się trzeba zgodzić. To powinna być umowa społeczna, referendum czy coś, czy chcemy zniesienia gotówki. Według mnie nie wolno do tego dopuścić. Zresztą powstanie obrót innym towarem zamiennym np złotem i wtedy co będzie można sprzedawać złoto tylko poprzez rejestrację każdej transakcji. Ogólnie w przypadku przedsiębiorców to trzeba przestać puszczać oko, że są uczciwi, bo rzadko są. Którzy poza koroporacjami pracownikom średniego szczebla płacą rzeczywistą płacę, a nie minimalne wynagrodzenie i reszta pod stołem. ZUS ma dane ile osób pracuje na minimalnym wynagrodzeniu bo pracodawca musi go zgłosić. Wystarczy się przyjrzeć takim pracodawcom. A stoję o zakład, że 90% tzw,. małych przedsiębiorców zatrudniających do 3, 5 pracowników wykazuje ich jako minimalnie zarabiających. Teraz po oskładkowaniu umów zlecenia, umowy zlecenia także będą zgłaszane na tzw. 1/2, 1/4 etatu, to tak na papierze, a w rzeczywistości będzie jak dotąd. Przypomina mi się stary skecz Laskowika. Ile to jest tona i "to na" na rachunku. No oczywiście, że 2 tony. :)

  Odpowiedz
 • A.K.(2016-01-27 18:13) Zgłoś naruszenie 73

  CZAS WYCOFAC GOTOWKE Z WSZYSTKICH BANKOW. CO WTEDY ZROBIA (oszusci,zlodzieje i bandycu.)

  Odpowiedz
 • Ola(2016-01-27 09:34) Zgłoś naruszenie 619

  Dobry pomysł, a do 15 tyś. obowiązkowa płatność kartą i w ten sposób ukrócimy trochę kombinacje

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 235(2016-01-27 14:31) Zgłoś naruszenie 619

  świetny pomysł

  Odpowiedz
 • podatnik(2016-01-28 08:19) Zgłoś naruszenie 00

  Spokojnie, coś rynek wymysli. Np. w ogóle nie będzie wystawiać faktur i płacić żadnych podatków....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane