statystyki

Ordynacja podatkowa: Optymalizacja wyrządzi wiele szkód podatnikom

22.01.2016, 07:46; Aktualizacja: 26.01.2016, 18:58

Organizacje pracodawców i przedsiębiorców krytykują projekt zmian w ordynacji podatkowej, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Chodzi o klauzulę do walki z unikaniem opodatkowania.

Reklama


Reklama


Klauzula ta ma służyć walce z unikaniem podatków przez tak zwaną optymalizację. Nałożenie klauzuli oznaczałoby konieczność oddania fiskusowi legalnie uzyskanej korzyści podatkowej, wynoszącej przeszło 100 tysięcy złotych rocznie.

W opiniach przesłanych ministrowi finansów organizacje pracodawców i przedsiębiorców napisały, że rozwiązanie to zagrażałoby nie tylko międzynarodowym korporacjom, ale przede wszystkim małym i średnim polskim firmom. Mirosław Bochniak z Krajowej Rady Doradców Podatkowych ostrzega, że projekt zawiera wiele kontrowersyjnych rozwiązań, które doprowadzą do licznych sporów sądowych przedsiębiorców z urzędnikami.

Przewiduje też działanie prawa wstecz. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, projekt pozwala na zakwestionowanie każdej transakcji przynoszącej korzyść podatkową i może wyrządzić wiele szkód podatnikom.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama