statystyki

Najem 2015: Wszystko, co powinniście wiedzieć o opodatkowaniu najmu

20.01.2016, 12:02; Aktualizacja: 26.01.2016, 19:06
Jak rozliczyć najem za 2015 rok?

Jak rozliczyć najem za 2015 rok?

Część osób wynajmując mieszkanie w ogóle nie zgłasza tego faktu fiskusowi. Wychodzi z założenia, że „jakoś to będzie”. Podatku udaje się uniknąć do czasu, aż sprawą nie zainteresuje się urząd skarbowy dzięki uprzejmości sąsiadów.

Reklama


Reklama


Gdy fiskus się dowie, że podatek nie jest odprowadzany – w najlepszym wypadku dłużnik będzie musiał uregulować daninę i to wraz z odsetkami. Ci, którzy tego nie zrobią, ryzykują, że zapłacą również karę wymierzoną na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości uszczuplonego podatku.

Dlatego nie warto ryzykować. Warto natomiast znać zasady, jakie rządzą opodatkowaniem najmu. Wynajmujący ma do wyboru dwie formy rozliczania z fiskusem: ryczałt ewidencjonowany (wynoszący 8,5 proc. przychodu) lub opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali (18 lub 32 proc. dochodu). Podatnicy, którzy opłacali podatek w formie ryczałtu w 2015 r. muszą złożyć roczną deklarację PIT-28. Mają na to czas do 1 lutego 2016 r.

W wypełnianiu obowiązków podatkowych w sposób bezpieczny i prawidłowy pomoże książka "Jak rozliczyć najem 2015".

Jak rozliczyć najem za 2015 rok? Książka do nabycia w sklepie infor.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama