statystyki

USA zirytowane europejską walką z koncernami: "Amerykańskie firmy są dostarczycielem łatwych pieniędzy"

autor: Mariusz Szulc19.01.2016, 12:34; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:00
podatki, finanse, świat

Bruksela zapowiedziała walkę z unikaniem opodatkowania przez koncerny (głównie amerykańskie) jeszcze pod koniec 2014 r.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska powinna zrezygnować z wydawania decyzji nakazujących amerykańskim koncernom oddać do budżetów państw unijnych miliony euro zaległego podatku – uważają członkowie senackiej komisji ds. finansów w USA.

Reklama


Reklama


W ten sposób skrytykowali działania Brukseli 15 stycznia 2016 r. w liście do Jacoba Lew, sekretarza skarbu. W dokumencie amerykańscy parlamentarzyści zaapelowali do rządu, aby zbadał, czy tamtejsze firmy nie są w Europie dyskryminowane. Zwrócili uwagę, że są one zmuszone do oddawania zaległego podatku za wiele lat wstecz, co zdaniem parlamentarzystów jest niedopuszczalne. W liście padł nawet zarzut, że amerykańskie koncerny stały się dla europejskich podatników „dostarczycielem łatwych pieniędzy”. Dlatego też USA powinna przemyśleć dwustronne umowy handlowe oraz podatkowe, które zawiera z państwami unijnymi. Cokolwiek zostanie zapisane w takich dokumentach i tak może być potem zakwestionowane przez Komisję Europejską. A Unia Europejska, czy też jej poszczególne organy takich traktatów z nami nie podpisywały – przypomniano.

Bruksela zapowiedziała walkę z unikaniem opodatkowania przez koncerny (głównie amerykańskie) jeszcze pod koniec 2014 r. Wtedy to na jaw wyszła afera Lux Leaks, która ujawniła specjalne podejście władz Luksemburga do międzynarodowych korporacji i zawieranych przez nie porozumień w zakresie cen transferowych. Bardzo szybko okazało się, że podobne porozumienia (interpretacje) zawierały z koncernami także Holandia i Belgia, a dodatkowo na celowniku KE znalazła się także Irlandia, która przyznawać miała fiskalne preferencje koncernowi Apple. Potem pojawiły się pierwsze konkrety.

Pod koniec października 2015 r. Bruksela wydała decyzje w których nakazała spółkom należącym do koncernów Fiata i Starbucksa oddać dziesiątki milionów euro zaoszczędzone na podatkach odpowiednio w Holandii i Luksemburgu. Rządy obu krajów nie chcą jednak tych pieniędzy i już złożyły odwołania. Podkreślają, że ulgi i preferencje oferowane korporacjom były w pełni legalne.

Na początku stycznia 2016 r. w kolejnej decyzji KE nakazała, aby 35 korporacji międzynarodowych oddało belgijskiemu rządowi ponad 700 mln euro zaoszczędzonego podatku . Belgowie także rozważają odwołanie od tej decyzji.

Na celowniku Brukseli ciągle znajduje się działalność Apple w Irlandii. Kraj ten już w marcu ubiegłego roku zapowiedział, ze zaskarży ewentualną decyzję, która nakazywałaby koncernowi oddać do budżetu zaoszczędzone pieniądze.

Apple ma kłopoty także we Włoszech, gdzie unikał podatków w latach 2008-2013. Ostatecznie koncern ogłosił 30 grudnia 2015 r. zawarcie kompromisu z tamtejszą skarbówką. W ramach porozumienia zapłacił 318 mln euro zamiast żądanych 880 mln, a urzędnicy umorzyli toczące się postępowanie. Przedstawiciele fiskusa nie wykluczają jednak zbadania innych okresów rozliczeniowych. To może się przełożyć na kolejne kłopoty koncernu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • sn(2016-01-19 14:00) Odpowiedz 60

    Tu państwie w UE powstawały dochody ,wszyscy płacą podatki np. VAT 23%,CIT 8 19%+ dywid. Spółek 19% , a Oni te wielkie firmy korporacje nie chcą , dlaczego ?. Przez takie nie równe traktowanie firm w UE, te nasze małe firmy nie mają równej konkurencji w przetargach na otwartym rynku UE. Przez to są dyskryminowane na rynku !!!!! Czy Szanowne USA i firmy tego nie rozumieją czy udają???? Chcą kanałów pokrętnych przerzutowych dochodów za 1-2 % na Cypr, Luksemburg ,Kajmany i inne raje ??? Polska sama traci rocznie ok.46 mld z CIT 8 + dyvid. oraz na VATie ok.20-40 mld. Słusznie UE wzięła się za te tu kombinacje bogaczy z USA.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama