statystyki

Grabiec z PO: Nasz projekt kwoty wolnej od podatku do 8 tys. różni się od prezydenckiego

15.01.2016, 12:59; Aktualizacja: 28.01.2016, 10:07

Celem projektu PO jest wypełnienie październikowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. Według TK przepisy są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Reklama


Reklama


"W związku z tym, że obecnie nie toczą się prace nad żadnym projektem regulującym tę kwestię, Platforma Obywatelska przygotowała własny projekt, który realizuje zalecenia Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej poseł PO Jan Grabiec.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku z obecnych ok. 3 tys. do 8 tys. złotych.

Grabiec przypomniał, że podobne rozwiązania przewiduje projekt złożony pod koniec listopada przez prezydenta Andrzeja Dudę (również chodzi o podniesienie kwoty wolnej do 8 tys.). "Jednakże ten projekt nie zawiera bardzo ważnego warunku wpisanego w uzasadnieniu wyroku TK, a mianowicie - nie zawiera mechanizmu dotyczącego waloryzacji kwoty wolnej od podatku. W istocie projekt prezydencki jest również projektem niekonstytucyjnym, bo nie realizującym tego warunku. Nasz projekt zawiera mechanizm waloryzujący, oparty o wskaźnik inflacji" - zaznaczył poseł PO.

Propozycja Platformy zakłada również rekompensatę dla samorządów ubytku w dochodach będącego konsekwencją zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Chodzi o podniesienie udziału w podatku PIT proporcjonalnie dla każdego z typów jednostek samorządu terytorialnego o kwotę wynikającą ze straty będącej efektem większej kwoty wolnej.

"Podniesienie kwoty wolnej skutkuje utratą ponad 8 mld złotych corocznie w budżetach samorządów. To ogromna kwota, bo to ponad 20 proc. dochodów z tytułu PIT, dla większości samorządów to ogromne problemy, dla setek z nich - automatyczne bankructwo" - argumentował Grabiec.

W uzasadnieniu październikowego orzeczenia Trybunał Konstytucyjny wskazał, że "obowiązkiem państwa jest pozostawienie dochodu podatnikowi bez obciążania go podatkiem w zakresie, w jakim jest to niezbędne do stworzenia minimalnych warunków godnej egzystencji człowieka; dopiero dochód przekraczający tę kwotę powinien podlegać opodatkowaniu".

Według TK uzasadnione jest oczekiwanie, że państwo zagwarantuje obywatelowi minimalny zasób środków umożliwiających zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i uczestniczenie w życiu publicznym. "Tak pojmowane minimum egzystencji ma rangę wartości konstytucyjnej. Nie powinno być opodatkowane to, co jest niezbędne do stworzenia warunków do godnej egzystencji" - uzasadniano.

Według Trybunału brak mechanizmu korygowania kwoty wolnej w odniesieniu do minimum egzystencji, utrzymywanie jej na niezmienionym poziomie niezależnie od sytuacji gospodarczej państwa oznacza, że prawo podatkowe jest wadliwe, co jest niezgodne z konstytucyjną zasadą państwa prawa.

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ws. podniesienia kwoty wolnej od podatku odbyło się na początku grudnia. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • POmroczność - stan umysłu leniżerii(2016-01-16 07:05) Odpowiedz 271

  Czy uważasz, że PO miała 10 lat na podniesienie kwoty wolnej i nic z tym nie zrobiła, a teraz gra pod publiczkę? Zielony -Tak Czerwony - Nie

 • stan47.emeryt(2016-01-15 18:04) Odpowiedz 223

  Mieliście osiem lat na to, żeby to zmienić, ale z waszej strony był tylko płacz, ze budżetu na to nie stać. Teraz to przestańcie się wymądrzać.

 • kelner(2016-01-16 06:54) Odpowiedz 180

  Teraz Polacy widzą jaka to partja szumowin i szubrawców ! Zwykła hipokryzja PO-PSL , 8 lat rządów i wolnej kwoty nie podnieśli nawet o złotówke , to samo dotyczy PSL ! Głosowali za podniesieniem wieku emerytalnego a teraz składają projekty by był zależny od stażu pracy !

 • windykator(2016-01-16 07:02) Odpowiedz 110

  Dla mnie to oczywiście element gry tych fałszywych ludzi. Pytanie co chcą ugrać? Otóż moim zdaniem chcą pokazać jaki to Trybunał jest pro-obywatelski, tym bardziej po ostatnich ekscesach z Rzeplińskim. Udowadniają tym samym jaki to PiS jest zły bo nie dotrzymuje złożonej obietnicy wyborczej. Być może wiedzą, że gwałtowne podniesienie kwoty nie zepnie budżetu co spowoduje wysadzenie PiS ze stołków. A być może chodzi o coś jeszcze czego nie wiem.

 • Mira(2016-01-17 07:42) Odpowiedz 50

  a Jak przygotowali przez 8 lat budżet do POdniesienia tej kwoty. Może sie POchwalicie.

 • fisher(2016-01-16 20:34) Odpowiedz 30

  wytlumaczenie jest proste po orzeczeniu TK rzad (jakikolwiek) MUSI zmienic kwote wolna od podatku i tyle. nie wazne czy ktos wczesniej mogl to zrobic czy nie, PiS tez mialo 2 lata i nic w tym temacie nie zrobilo.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama