statystyki

KE: Belgijski system korzyści podatkowych jest nielegalny

11.01.2016, 14:24; Aktualizacja: 28.01.2016, 19:55
podatki, finanse, świat

Belgijski system - obowiązujący od 2005 roku - umożliwiał wielonarodowym przedsiębiorstwom płacenie podatków od zysków o 50-90 procent mniejszych niż zyski rzeczywiste. źródło: ShutterStock

Belgijski system korzyści podatkowych jest nielegalny - uznała Komisja Europejska w trakcie zakończonego postępowania. Chodzi o system, który umożliwiał niektórym wielonarodowym firmom płacenie w Belgii niższych podatków. Teraz będą musiały uiścić niezapłacone należności w wysokości około 700 milionów euro.

Reklama


Reklama


Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager poinformowała, że system zakłócał konkurencję i był niezgodny z unijnymi zasadami dotyczącymi pomocy państwa.

"System stanowi odstępstwo od normalnej praktyki zgodnej z belgijskimi przepisami dotyczącymi podatku od przedsiębiorstw" - powiedziała Vestager. Jak dodała, firmom wielonarodowym, które brały w nim udział, dawał on preferencyjne traktowanie w porównaniu z innymi firmami, które zobowiązane są do płacenia podatków w Belgii.

Belgijski system - obowiązujący od 2005 roku - umożliwiał wielonarodowym przedsiębiorstwom płacenie podatków od zysków o 50-90 procent mniejszych niż zyski rzeczywiste. Z takiego preferencyjnego traktowania skorzystało co najmniej 35 korporacji wielonarodowych - głównie z Unii Europejskiej. Komisja nie zdradza, o które firmy chodziło. Bruksela swoje postępowanie rozpoczęła w lutym ubiegłego roku.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • k(2016-01-12 08:17) Odpowiedz 00

    Całe te podatki to też tego rodzaju wymysł by tak było, że przybywa bogaczy a około,90%-99% ubożeje !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama