statystyki

Wyższa stawka w systemie TAX FREE. Turysta będzie musiał wydać minimum 300 zł

autor: Maciej Suchorabski09.01.2016, 17:00; Aktualizacja: 25.01.2016, 20:13
zakupy

Jeśli projekt rozporządzenia wejdzie w życie, minimalna kwota zakupów zostanie podwyższona pierwszy raz od momentu jej ustanowienia w 2004 roku. źródło: ShutterStock

Minimalna kwota zakupów, od której podróżny może żądać zwrotu zapłaconego podatku VAT będzie wynosić 300 zł – wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów. Obecnie obowiązujący limit to 200 zł.

Reklama


Reklama


Zgodnie z propozycją ministra, sumę 200 zł należało podwyższyć, ponieważ zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług od 2004 roku do chwili obecnej wzrosły o blisko 27,64 proc. Proponowana suma 300 zł ma zniwelować skutki odnotowanego w Polsce wzrostu.

W efekcie niniejszej zmiany sprzedawcy nie będą musieli wypełniać dokumentu „ZWROT VAT DLA PODRÓŻNYCH” przy relatywnie niskich zakupach, co przełożyć ma się na usprawnienie obsługi zagranicznych turystów.

Zgodnie z dyrektywą Rady (2006/112/WE) dostawa towarów przewożona w bagażu osobistym podróżnego może być zwolniona z podatku, gdy całkowita wartość dostawy łącznie z podatkiem VAT, przekracza kwotę 175 euro lub równowartość tej kwoty w walucie obcej. Możliwe jest jednak zwolnienie podatkowe zakupów, których wartość jest niższa od wspomnianej wyżej kwoty. Przykładowo w Szwecji można żądać zwrotu VAT już od zakupów na równowartość 70 zł, z kolei Francja i Słowacja ustaliły kwotę na 772 zł. Limit powyżej 200 zł obowiązuje obecnie w 16 krajach członkowskich.

Jeśli projekt rozporządzenia wejdzie w życie, minimalna kwota zakupów zostanie podwyższona pierwszy raz od momentu jej ustanowienia w 2004 roku.

Kiedy można otrzymać zwrot VAT?

• Zakupy robi turysta mający stałe miejsca zamieszkania poza terytorium Unii Europejskiej;
• Minimalna kwota wartości zakupów wraz z podatkiem VAT uprawniająca do otrzymania zwrotu podatku wynosić musi co najmniej 200 zł;
• Towar musi zostać wywieziony poza obszar Unii Europejskiej w stanie nienaruszonym, w bagażu osobistym i fakt ten musi zostać potwierdzony przez celnika;
• Wywóz zakupionego towaru poza terytorium Unii Europejskiej musi nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym towar był zakupiony.

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług na etapie konsultacji publicznych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • TYLKO PYTON(2016-01-09 18:28) Odpowiedz 10

    A JAK TO SIĘ MA DO PODWYŻSZENIA EMERYTUR ?????????????

  • ...(2016-01-10 08:50) Odpowiedz 01

    500 albo i 1000 zł to ABSOLUTNE minimum albo wyłączenie z systemu sklepów wielkopowierzchniowych w myśl tej nadchodzącej ustawy podatkowej. Idea Tax Free jest fajna, wpadasz do Polski, robisz PRZY OKAZJI większej wizyty zakupy i dostajesz możliwość zwrotu VAT, co jest impulsem do kolejnego przyjazdu do PL. I fajnie, bo TURYŚCI wydają na noclegi, restauracje, rozrywkę, usługi itp. Tyle teorii. Wiecie jaka jest praktyka? Przykładowo Rosjanie z Obwodu przyjeżdżają do Biedry położonej dosłownie 1km!!! od przejścia granicznego, tam się obładowują i za kilka chwil wywożąc towar dostają stosowne pieczątki i uprawnienie do zwrotu tych 23%!!! Podobnie na przejściu w Medyce z Ukrainą. Tam dyskont stoi również tuż przy granicy i tu często kończą się wizyty "turystów". I taki cykl: przyjazd do dyskontu, wywóz z kraju, odzyskanie podatku powtarza się niemal codziennie. To to jest mowa o bonusach dla TURYSTÓW? To całkowite wypaczenie idei Tax Free. To jest wręcz działanie antypolskie! Nie dość, że produkty i tak w Polsce są o WIELE tańsze niż w FR, to Rosjanie dostają nawet 23% zwrotu wartości zakupów. To jest CHORE! A oficjele chwalą się jaki to sukces odnieśli, bo robią zakupy u nas. Fajnie, tylko popatrzcie GDZIE robią te zakupy. Zróbcie promocję na miesiąc - dajcie Polakom możliwość dokonywania zakupów ze zwrotem VAT przez jeden jedyny miesiąc w roku - zobaczycie o ile wzrosną obroty. I jak ma się to do sprawiedliwości społecznej, że obywatel RU wyjeżdża z TV kupionym w promocji w "zagranicznym" elektromarkecie z kolejnym bonusem -23%, a Polacy nie mają obniżonego VAT choćby właśnie na artykuły pierwszej potrzeby, ubranka dla dzieci itp.? Wytłumaczcie się z tego antypolscy politykierzy. Tax Free ok - niech będzie z tym limitem 200 zł, jak jest aktualnie, ale wyłączcie z systemu sklepy wielkopowierzchniowe (w tym biedy, lidele, medjamarkety itp.) z terenów województw przygranicznych - niech zyskują drobni lokalni przedsiębiorcy, a nie molochy z zagranicznym kapitałem! Mam nadzieję, że Politycy PIS i kukizowcy coś z tym zrobią i przywrócą normalność.

  • ...(2016-01-10 08:51) Odpowiedz 01

    500 albo i 1000 zł to ABSOLUTNE minimum albo wyłączenie z systemu sklepów wielkopowierzchniowych w myśl tej nadchodzącej ustawy podatkowej. Idea Tax Free jest fajna, wpadasz do Polski, robisz PRZY OKAZJI większej wizyty zakupy i dostajesz możliwość zwrotu VAT, co jest impulsem do kolejnego przyjazdu do PL. I fajnie, bo TURYŚCI wydają na noclegi, restauracje, rozrywkę, usługi itp. Tyle teorii. Wiecie jaka jest praktyka? Przykładowo Rosjanie z Obwodu przyjeżdżają do Biedry położonej dosłownie 1km!!! od przejścia granicznego, tam się obładowują i za kilka chwil wywożąc towar dostają stosowne pieczątki i uprawnienie do zwrotu tych 23%!!! Podobnie na przejściu w Medyce z Ukrainą. Tam dyskont stoi również tuż przy granicy i tu często kończą się wizyty "turystów". I taki cykl: przyjazd do dyskontu, wywóz z kraju, odzyskanie podatku powtarza się niemal codziennie. To to jest mowa o bonusach dla TURYSTÓW? To całkowite wypaczenie idei Tax Free. To jest wręcz działanie antypolskie!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama