Uprawnienie do odliczenia zapłaconych za granicą składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będzie miało zastosowanie już do rozliczenia podatku dochodowego za 2008 rok.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i niektórych innych ustaw. Przyjęte przepisy zawierają regulacje dostosowujące do wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz prawa unijnego. Zmiany w tym zakresie obejmują również obywateli państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia i Liechtenstein) oraz obywateli Konfederacji Szwajcarskiej.
Nowelizacja realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r. (sygn. akt K 18/06), umożliwiając podatnikom odliczenie składek zapłaconych za granicą na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Przepisy te będą miały zastosowanie już do rozliczenia podatku za 2008 rok. To samo dotyczy regulacji umożliwiających wspólne rozliczenie nierezydentom: małżonkom i osobom samotnie wychowującym dzieci, jeżeli w Polsce osiągnęli co najmniej 75 proc. wszystkich uzyskanych w roku podatkowym opodatkowanych przychodów.
Druga zasadnicza grupa zmian dotyczy regulacji w zakresie ulg i zwolnień podatkowych. Przede wszystkim po raz kolejny zmienią się preferencje przy opodatkowaniu dochodów ze sprzedaży nieruchomości. Ulga meldunkowa zostanie zastąpiona zwolnieniem, uzależnionym od przeznaczenia przychodów ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Nowe regulacje dotyczą również przychodów ze zbycia nieruchomości gruntowej (działki), budynków niemieszkalnych i lokali użytkowych, itp., a zatem skierowane są do szerszego kręgu podatników niż ulga meldunkowa. Osoby, które nabyły prawo do ulgi odsetkowej, będą mogły natomiast odliczać odsetki od każdego kolejnego kredytu zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego (tzw. kredyt refinansowy) lub kredytu przeznaczonego na spłatę kredytu refinansowego.
Nowelizacja bazuje na projekcie rządowym, ale obejmuje także projekty: poselski, komisyjne i senacki. Zmiany te obejmują m.in. zniesienie opodatkowania osób użyczających nieruchomości, likwidację obowiązku uiszczania podwójnej zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) oraz prawo do rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym do końca roku podatkowego pomimo przekroczenia limitu 150 tys. euro. Teraz projektem zajmie się Senat.