statystyki

Koncepcja dobrej wiary coraz częściej także w podatku akcyzowym

autor: Kaj04.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2016, 10:37
Dominika Cabaj doradca podatkowy, partner w kancelarii Cabaj Kotala

Dominika Cabaj doradca podatkowy, partner w kancelarii Cabaj Kotalaźródło: Materiały Prasowe

Czy działanie w dobrej wierze może uchronić przed zapłatą podatku akcyzowego w przypadku oszustwa kontrahenta?

Reklama


Reklama


Akademia podatkowa 1888

Do tej pory koncepcja dobrej wiary na gruncie rozliczeń podatku akcyzowego praktycznie nie istniała. Ostatnio pojawiły się jednak symptomy wskazujące na to, że w pewnym stanie prawnym podatnik może się bronić przed naliczeniem akcyzy, jeżeli się okaże, że dopełnił wszystkich obowiązków wynikających z przepisów akcyzowych, natomiast oszustwa dopuścił się jego kontrahent, o czym podatnik nie wiedział i nie mógł wiedzieć.

Po raz pierwszy koncepcje dobrej wiary w podatku akcyzowym zastosował Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 12 lutego 2015 r. (sygn. akt SK 14/12) dotyczącym oświadczeń przy obrocie olejami opałowymi. Trybunał uznał, że podatnik nie może ponosić negatywnych konsekwencji składania oświadczeń o przeznaczeniu oleju do celów opałowych przez jego nabywców, w przypadku gdy nie miał świadomości, że przyjmuje oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego zawierającego nieprawdziwe dane. Wówczas bowiem skorzystanie z preferencyjnej stawki lub zwolnienia podatkowego byłoby niemożliwe do spełnienia, co godziłby w zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa (art. 2 konstytucji) oraz zasadę proporcjonalności ograniczeń praw majątkowych jednostki (art. 64 ust. 1 i 3 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji).


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama