statystyki

Jak nabywca usług ma rozliczyć odszkodowanie za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej

autor: Marcin Szymankiewicz14.12.2015, 11:51; Aktualizacja: 14.12.2015, 14:00
Podatki

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

Omega SA z siedzibą w Lublinie (podatnik VAT czynny) zawarła umowę z ABC sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu (podatnik VAT czynny) o powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej w okresie od 1 grudnia 2015 r. do 30 listopada 2016 r. na obszarze województwa mazowieckiego.

Reklama


Umowa przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe. Za każdy miesiąc trwania umowy spółka Omega ma otrzymać wynagrodzenie w wysokości 50 000 zł netto, płatne w terminie do 20. dnia następnego miesiąca. Jak spółka ABC powinna rozliczyć tę umowę na gruncie VAT i CIT na przykładzie pierwszego miesiąca obowiązywania umowy, tj. grudnia 2015 r.? Spółka ABC wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT. Fakturę od spółki Omega z 31 grudnia 2015 r. na kwotę 61 500 zł, w tym VAT 11 500 zł, dokumentującą nabycie tych usług spółka ABC otrzymała tego samego dnia, a zapłaciła ją 18 stycznia 2016 r., tj. przed upływem terminu płatności. Faktura nie zawierała wyrazów „metoda kasowa”. VAT i zaliczki na CIT spółka ABC rozlicza miesięcznie. Pomiędzy spółką Omega i spółką ABC nie zachodzą jakiekolwiek powiązania.

ODPOWIEDŹ

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

VAT

Zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności stanowi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu według podstawowej 23-proc. stawki VAT. Jak rozumiem, nabycie od spółki Omega usługi polegającej na powstrzymaniu się od działalności konkurencyjnej w okresie od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2016 r. na obszarze województwa mazowieckiego ma związek z działalnością gospodarczą spółki ABC (spółka ABC dzięki nabyciu tej usługi ma szanse osiagać lepsze rezultaty gospodarcze). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka ABC wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT. W świetle powyższego można uznać, że spółce ABC przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tej usługi. Również organy podatkowe akceptują pogląd, że można odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej nabycie usługi polegającej na powstrzymywaniu się od działalności konkurencyjnej (zob. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 kwietnia 2012 r., nr IPPP1/443-198/12-2/PR).


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama