statystyki

Lepszy wyższy CIT niż podatek bankowy

autor: Łukasz Wilkowicz07.12.2015, 07:46; Aktualizacja: 07.12.2015, 09:57
Podatek powoduje, że stopa zwrotu przestaje być atrakcyjna dla właścicieli

Podatek powoduje, że stopa zwrotu przestaje być atrakcyjna dla właścicieliźródło: ShutterStock

Najbardziej prawdopodobny scenariusz po wprowadzeniu podatku od aktywów to powolna agonia banków - twierdzi Leszek Pawłowicz, dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej, prof. Uniwersytetu Gdańskiego.

Reklama


Czy jest uzasadnienie dla wprowadzenia podatku bankowego w Polsce? Czy są do tego warunki?

Uzasadnienia nie ma. Przynajmniej takiego, jak w innych krajach, gdzie z pieniędzy podatników pokrywano koszty kryzysów bankowych. Tak było np. w Irlandii czy Islandii. Tam, gdzie podatnicy musieli wspomagać banki, dokapitalizować je, naturalna jest chęć, by te pieniądze publiczne wydane na sanowanie prywatnych instytucji odzyskać. W Polsce takiej sytuacji w ostatnich kilkunastu latach nie było.

Drugi argument, który się często podnosi, jest taki, że stopa zwrotu z kapitału, jaki akcjonariusze zainwestowali w banki, jest zbyt wysoka. Że rentowność banków jest zbyt wysoka w porównaniu z innymi branżami. W moim przekonaniu faktycznie kilka lat temu tak było. Wtedy to mógł być rzeczywiście argument za dodatkowym opodatkowaniem banków jako instytucji zaufania publicznego, które poprzez to, że miały zbyt wysoką rentowność, podwyższały koszty pośrednictwa finansowego. Ale od trzech lat to się radykalnie zmienia. Obecnie stopa zwrotu z kapitału w sektorze bankowym wynosi ok. 10 proc. Nic nie wskazuje na to, żeby w następnym roku była wyższa niż 7 proc.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • gośćpisma(2015-12-17 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli oczy nie widziały co banki zapisują po stronie kosztów - to niech język nie młóci.Zwłaszcza publicznie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane

Reklama