statystyki

Od 2016 roku wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatników

autor: Agnieszka Brzostek28.11.2015, 08:30
podatki-PIT-kredyt

Od 2016 roku będzie obowiązywała zasada in dubio pro tributarioźródło: ShutterStock

Od 2016 roku do Ordynacji podatkowej zostanie wprowadzona zasada tzw. zasada in dubio pro tributario, czyli ogólna klauzula rozstrzygania spraw na korzyść podatnika.

Reklama


Reklama


Od 1 stycznia 2016 roku do Ordynacji podatkowej nowy art. 2a Ordynacji będzie brzmiał: "Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika". Oznacza to, że zasada "in dubio pro tributario" została zdefiniowana ogólnie, tak jak to zaproponował były prezydent i twórca projektu ustawy Bronisław Komorowski.

Odpadła więc szersza propozycja senatorów, za którą opowiadał się także resort finansów. Proponowali oni, by niedające się usunąć wątpliwości co do wykładni przepisów organ rozstrzygał na korzyść podatnika lub innej strony postępowania. Znaczyłoby to, że w przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa podatkowego organ przyjmowałby wykładnię korzystną dla strony postępowania - nie tylko podatnika, ale także płatnika, inkasenta, następcy prawnego czy osoby trzeciej odpowiadającej za zaległości podatkowe.

Gdyby przepis został dodany, odnosiłby do zasad ogólnych postępowania podatkowego, miałby też zastosowanie w postępowaniu sprawdzającym.

W efekcie wielu ekspertów wskazuje, że uchwalony przepis nie tylko nie uwzględnia wszystkich stron postępowania podatkowego, ale norma nie ma też adresata i nie wiadomo, kto ma rozstrzygać wątpliwości. Może to powodować, że zapis trudno będzie zastosować w praktyce i pozostanie on martwy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1197)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • StAAbrA(2015-11-28 10:06) Odpowiedz 00

  Oczywiście , do rozstrzygania tych "wątpliwości" , na tę "korzyść" , niezbędny będzie mafijny pasożyt .
  I jeszcze kilku - w instancjach odwoławczych .
  Z łańcuchowym przebierańcem i komornikiem na końcu łańcucha POkarmowego .

 • Jasiek24(2015-11-28 11:41) Odpowiedz 00

  Art.2a ordynacji jest przepisem prawa podatkowego - nie ulega to wątpliwości.
  Z treści tego artykułu wynika że wątpliwości co do treści tego przepisu mogą być interpretowane na korzyść podatnika.
  Kto ma interpretować ten przepis? Odpowiedź jest prosta.
  Ten kto wątpliwości z niego wynikające zinterpretuje na korzyść podatnika ponieważ wątpliwości wynikają z treści tego przepisu i nie dają się usunąć.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama