Fiskus nie zgadza się na to, by produkty zawierające kawę były opodatkowane preferencyjną stawką VAT. Nie widzi natomiast przeszkód, gdy chodzi o proszek zawierający kakao.

Sprawa dotyczyła spółki sprzedającej proszki i pasty do produkcji lodów, opodatkowane co do zasady stawką 8 proc. VAT. Problem okazał się z bazą zawierającą kakao. Samo kakao jest objęte 23 proc. VAT, spółka miała wątpliwości, jaką stawkę powinna stosować do sprzedaży bazy w proszku. Dyrektor łódzkiej izby zinterpretował przepisy z korzyścią dla spółki. Wyjaśnił, że bazy do produkcji lodów są przypisane do PKWiU 10.89.19.0 umieszczonego pod poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Co do zasady są więc opodatkowane preferencyjną 8-proc. stawką podatku. Zastrzegł, że z preferencji wyłączono jedynie te produkty, które zawierają ekstrakty słodowe lub więcej niż 1,2 proc. alkoholu.
Odmienne stanowisko organy podatkowe mają w kwestii produktów zawierających kofeinę. I to nawet wtedy, gdy występuje ona w niewielkiej ilości, np. w mrożonych napojach kawowych sprzedawanych w puszkach. Wyklucza to – zdaniem fiskusa – możliwość stosowania obniżonej stawki VAT, a jego stanowisko podziela również Naczelny Sąd Administracyjny. W wyroku o sygn. akt I FSK 854/14 orzekł, że z preferencji są wyłączone wszystkie produkty zawierające kawę, bez względu na to, czy przygotowano je w oparciu o napar kawowy, czy ekstrakt.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 października 2015 r., nr IPTPP3/4512-322/15-2/JM