statystyki

Kiedy biuro podróży po otrzymaniu zaliczki musi rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT

autor: Marcin Szymankiewicz12.10.2015, 17:30
Kiedy biuro podróży po otrzymaniu zaliczki musi rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT

Kiedy biuro podróży po otrzymaniu zaliczki musi rozpoznać obowiązek podatkowy w VATźródło: ShutterStock

Czy otrzymując zaliczkę na poczet usługi turystycznej opodatkowanej w szczególnej procedurze marży, biuro podróży musi rozpoznać obowiązek podatkowy w stosunku do tej zaliczki, mimo że nie zna jeszcze wysokości marży?

Reklama


Istota szczególnej procedury dla biur podróży (marża dla biur podróży) sprowadza się przede wszystkim do odmiennych zasad ustalania podstawy opodatkowania. W art. 119 ustawy o VAT ustawodawca określił szczególne, odmienne od ogólnych, procedury dotyczące usług turystyki (przede wszystkim podstawy opodatkowania), jednak uregulowania te nie dotyczą wszystkich zagadnień. Nie odnoszą się one m.in. do określania momentu powstania obowiązku podatkowego. Oznacza to, że w tym zakresie należy stosować zasady ogólne z art. 19a ustawy o VAT, obowiązująceod 1 stycznia 2014 r. W myśl zasady określonej w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama