Do 30 września można składać wnioski. Minimalna kwota to równowartość 400 euro dla okresu zwrotu krótszego niż rok, a dłuższego niż 3 miesiące i 50 euro, jeśli okres zwrotu jest krótszy niż ostatnie 3 miesiące roku.
Przedsiębiorcy zagraniczni (z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub z państwa spoza UE) mogą się ubiegać o zwrot VAT w odniesieniu do nabytych w Polsce towarów i usług. Warunkiem jest to, aby towary i usługi były przez tych przedsiębiorców wykorzystywane do wykonywania czynności uprawniających do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na terytorium państwa, w którym rozliczają oni podatek od wartości dodanej (np. we Francji) lub podatek o podobnym charakterze (np. w Rosji), innym niż Polska.
Czasem konieczna proporcja
W przypadku gdy zakupione w Polsce towary lub usługi były wykorzystywane jedynie częściowo do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wówczas przysługuje zwrot VAT w proporcji, w jakiej te towary lub usługi są związane z wykonywaniem czynności dających prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Proporcja powinna zostać uwzględniona w składanym wniosku o zwrot VAT. Jeżeli proporcja ulegnie zmianie po złożeniu wniosku o zwrot VAT, podatnik powinien uwzględnić zmianę tej proporcji oraz dokonać odpowiedniej korekty kwot podatku do zwrotu wynikającej ze zmiany tej proporcji we wniosku o zwrot podatku składanym w roku podatkowym następującym po roku, za który złożony został wniosek, albo złożyć korektę wniosku o zwrot VAT, jeżeli w roku podatkowym następującym po roku, za który złożony został wniosek, podatnik nie występuje o zwrot podatku. Zauważyć również należy, że proporcja sprzedaży powinna być kalkulowana na zasadach stosowanych przez państwo członkowskie siedziby. Zagraniczni przedsiębiorcy powinni więc obliczać proporcję według reguł obowiązujących w ich państwach.
Elektronicznie lub pisemnie
Podmioty zagraniczne składają wnioski o dokonanie zwrotu VAT za pomocą środków komunikacji elektronicznej (w przypadku gdy posiadają siedzibę działalności gospodarczej w innym niż Polska państwie członkowskim UE) lub na piśmie, według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (w sytuacji gdy podmioty te posiadają siedzibę na terytorium państwa trzeciego spoza Wspólnoty) do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, nie później niż do 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy wniosek. Zauważyć przy tym należy, że podatnicy z państw członkowskich innych niż Polska składają wnioski w swoim państwie (państwo siedziby), zaś władze podatkowe tego państwa przekazują je (po dokonaniu ich wstępnej weryfikacji) właściwym organom podatkowym państwa zwrotu.
Przedsiębiorcy ze Wspólnoty powinni dołączyć do wniosku (przesłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej) kopie faktur lub dokumentów celnych, jeżeli podana w nich podstawa opodatkowania jest równa lub wyższa od równowartości w złotych 1 tys. euro (a w przypadku faktury stwierdzającej nabycie paliwa – 250 euro). Z kolei przedsiębiorcy z państw trzecich mają obowiązek dołączenia do wniosku:
- faktur i dokumentów celnych, z których wynikają wnioskowane kwoty zwrotu VAT,
- oryginału zaświadczenia wskazującego, że przedsiębiorca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze zarejestrowanym w kraju swojej siedziby, wydanego przez organ podatkowy w kraju siedziby tego podmiotu uprawnionego (zaświadczenia nie składa się w przypadku, gdy zwrot VAT dotyczy wyłącznie nabywanych towarów i usług oraz importowanych towarów związanych ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami (tj. konsumentów ze Wspólnoty) w ramach procedury szczególnej rozliczania VAT),
- dokumentu potwierdzającego identyfikację na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż Polska, jeżeli zwrot VAT dotyczy nabywanych towarów i usług oraz importowanych towarów związanych wyłącznie ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami w ramach procedury szczególnej rozliczania VAT, i podmiot jest zidentyfikowany dla świadczenia tych usług poza terytorium Polski.
Nie dłużej niż 12 miesięcy
Przedsiębiorca zagraniczny może wystąpić o zwrot VAT za okres nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż rok podatkowy lub za okres krótszy niż ostatnie 3 miesiące tego roku – w odniesieniu do podatku od nabytych towarów lub usług lub importowanych towarów w okresie, za który występuje on o zwrot VAT. Przy czym kwota wnioskowanego zwrotu nie może być niższa niż kwota stanowiąca równowartość w złotych 400 euro (gdy wniosek dotyczy okresu krótszego niż rok podatkowy, ale nie krótszego niż 3 miesiące) lub 50 euro (gdy wniosek dotyczy całego roku podatkowego lub okresu krótszego niż ostatnie 3 miesiące tego roku). Zwrot VAT obejmuje kwotę tego podatku określoną w fakturze lub w dokumencie celnym (w przypadku importu towarów).
WAŻNE
Zagraniczni przedsiębiorcy powinni obliczać proporcję według reguł obowiązujących w ich państwie
Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury lub dokumentu celnego.
Naczelnik wyda decyzję
Naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję o wysokości zwrotu VAT w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. W przypadku braku wszystkich informacji stanowiących podstawę podjęcia decyzji naczelnik urzędu skarbowego może żądać w ww. terminie dodatkowych informacji. Informacje powinny być dostarczone w języku polskim w terminie miesiąca od dnia otrzymania żądania.
Urząd skarbowy dokonuje zwrotu VAT w walucie krajowej nie później niż w terminie 10 dni roboczych od wydania decyzji w tym zakresie na wskazany przez zagranicznego przedsiębiorcę rachunek bankowy. Nieotrzymanie zwrotu VAT w obowiązujących terminach uprawnia do domagania się od organu odsetek z tytułu opóźnień w ich wypłacie. W Polsce opóźnione zwroty VAT są oprocentowane stopą procentową równą zaległościom podatkowym (art. 87 ust. 7 ustawy o VAT). Odsetki (w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych) są naliczane również od kwot nienależnych zwrotów VAT podlegających zwróceniu do urzędu skarbowego. Zauważyć przy tym należy, że za nienależny uznaje się taki zwrot, którego dany podmiot zagraniczny nie miał prawa otrzymać (np. gdy w ogóle nie jest on podatnikiem, dokonane przez niego zakupy nie służyły jego działalności opodatkowanej, czy też zawyżył on wielkość proporcji w ramach częściowego zwrotu VAT).
Jeśli podmiot zagraniczny nie zwróci nienależnie otrzymanego zwrotu VAT, wówczas nie przysługują mu dalsze zwroty z tytułu dokonanych w Polsce zakupów towarów lub usług (importu towarów), o które mógłby się ubiegać – do wysokości niezwróconej kwoty wraz z odsetkami. Należy założyć, że w przypadku złożenia przez taki podmiot wniosków o zwrot w następnych okresach przysługujący mu zwrot (wynikający z tych następnych wniosków) będzie zaliczany na poczet kwoty nienależnego zwrotu, którego nie zwrócił za poprzedni okres.
Terminy obowiązujące przy dodatkowych informacjach
W przypadku żądania dostarczenia dodatkowych informacji naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję o wysokości zwrotu VAT w terminie:
● 2 miesięcy od dnia otrzymania dodatkowych informacji, nie później jednak niż w terminie 8 miesięcy od dnia otrzymania wniosku,
● 2 miesięcy od upływu terminu do dostarczenia dodatkowych informacji (w przypadku ich nieotrzymania), nie później jednak niż w terminie 6–8 miesięcy od dnia otrzymania wniosku (w przypadku żądania dodatkowych i dalszych dodatkowych informacji).
Podstawa prawna
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.). Rozporządzenie ministra finansów z 9 grudnia 2014 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. poz. 1860).