Termin na złożenie w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabycia spadku lub darowizny, od którego zależy zwolnienie z podatku najbliższej rodziny, zostanie wydłużony do sześciu miesięcy.
Sejm uchwalił jednogłośnie nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy przewidują wydłużenie miesięcznego terminu na zgłoszenie nieodpłatnego nabycia majątku, które nabywcom z kręgu najbliższej rodziny pozwala nie płacić podatku. Od 1 stycznia 2009 r. termin ten będzie wynosił sześć miesięcy. W przypadku gdy nabywca dowie się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po jego upływie, zwolnienie będzie miało zastosowanie pod warunkiem dopełnienia obowiązku zgłoszenia w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym podatnik dowiedział się, o otrzymaniu majątku. Dodatkowo będzie musiał uprawdopodobnić fakt późniejszego powzięcia wiadomości o nabyciu. Uchwalona nowelizacja powstała na bazie dwóch projektów ustaw przygotowanych przez posłów lewicy i Komisji Przyjazne Państwo.
Sejm nie zgodził się natomiast na wprowadzenie preferencji podatkowej dla nabywców nieruchomości, którzy nie rozliczyli się z fiskusem. Posłowie zdecydowali o odrzuceniu poprawki zgłoszonej w drugim czytaniu przez klub PiS. Zakładała ona wsteczne zastosowanie całkowitego zwolnienia z podatku do nabycia nieruchomości i nieruchomości rolnej, pod warunkiem zgłoszenia nabycia w urzędzie skarbowym do końca 2012 r.
Zmianie tej zdecydowanie sprzeciwiło się Ministerstwo Finansów. Zdaniem MF poprawka wprowadzałaby rodzaj abolicji podatkowej dla osób, które nie rozliczyły się z urzędem skarbowym. Dodatkowo różnicowałaby podatników, którzy otrzymali w spadku lub darowiźnie nieruchomość, oraz podatników, którzy nabyli inne składniki majątku, przyznając tylko tym pierwszym całkowite zwolnienie. Poprawkę wcześniej negatywnie zaopiniowała Komisja Finansów Publicznych. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r. Będzie miała zastosowanie do przypadków, w których obowiązek podatkowy powstanie po 31 grudnia 2008 r., a zatem jeżeli śmierć spadkodawcy lub przekazanie darowizny nastąpi po tej dacie. Ustawą zajmie się Senat.