statystyki

Nie ma kosztu, gdy nie było przychodu

autor: Patrycja Dudek21.08.2015, 07:40; Aktualizacja: 21.08.2015, 09:07

Podatnik, który otrzymał zwolnioną z PIT premię kompensacyjną, nie odliczy wydatków nią sfinansowanych – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy wynajmującego mieszkania w należącej do niego kamienicy. Mężczyzna otrzymał premię kompensacyjną zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 712). Taka premia jest przeznaczona na refinansowanie wydatków remontowych i jest wypłacana po przedstawieniu faktur dokumentujących remont. Jej wartość jej zwolniona z podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 133 ustawy o PIT.

Podatnik liczył jednak na więcej profitów. Uważał, że powinien mieć też prawo do zaliczenia wydatków remontowych do kosztów uzyskania przychodu. Argumentował, że mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i pozwolą mu zabezpieczyć źródło przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił mu jednak – powołując się na art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy o PIT – że nie może być mowy o koszcie, jeżeli przychód z tego samego źródła nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniony z PIT.


Pozostało jeszcze 23% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane