Osoby fizyczne i prawne będą mogły zakładać indywidualne konta na Portalu Podatkowym i za jego pomocą rozliczać podatki. Serwis umożliwi także kontaktowanie się ze skarbówką
Ile e-deklaracji złożyli podatnicy / Dziennik Gazeta Prawna
Zapowiadane od dwóch lat indywidualne konta podatnika wreszcie staną się rzeczywistością. – Taka możliwość zostanie uruchomiona 15 października 2015 r. – informuje Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.
Na razie PCC, potem PIT
Za pomocą konta będzie można początkowo rozliczać trzy podatki: od czynności cywilnoprawnych, od spadków i darowizn oraz w zakresie karty podatkowej. W kolejnych latach dojdą m.in. PIT, CIT i VAT.
– Użytkownik konta będzie mógł składać formularze dotyczące tych podatków oraz dokumenty dotyczące karty podatkowej – wyjaśnia Wiesława Dróżdż.
Podatnik będzie mógł je przesyłać online. Wystarczy, że zaloguje się na swoje konto na Portalu Podatkowym. Obecnie też można składać deklaracje przez internet (w ramach systemu e-Deklaracje), ale najpierw trzeba ściągnąć na swój komputer specjalny formularz lub oprogramowanie niezbędne do jego wypełnienia.
Pytania online
Stefan Grzemski, konsultant w Deloitte Doradztwo Podatkowe, zwraca uwagę, że za pomocą konta będzie można także uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące złożonych formularzy.
– Podatnicy na bieżąco będą mogli kontrolować status swoich spraw, uzyskać dostęp do złożonych deklaracji, a także sprawdzić, czy podatek został uiszczony w prawidłowej wysokości – wylicza Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.
Będzie też można śledzić terminy płatności, a nawet uiszczać należne podatki. Docelowo podatnik będzie mógł uzyskać automatycznie zaświadczenie o niezaleganiu z daninami.
Także osoby prawne
Jak zapowiada Wiesława Dróżdż, dostęp do konta na Portalu Podatkowym od 15 października uzyskają zarówno osoby fizyczne, jak i prawne (np. spółki z o.o.), z tym że spółki tylko za pośrednictwem osoby fizycznej.
– Osoba prawna będzie musiała wskazać odpowiednio umocowaną osobę fizyczną, która otrzyma taki dostęp – precyzuje rzeczniczka resortu.
– Indywidualne konta pozwolą również podatnikom na załatwienie sprawy w każdym urzędzie skarbowym, niezależnie od jego właściwości miejscowej – wskazuje Stefan Grzemski.
Uruchomienie kont podatników (ma być ich docelowo 27 milionów) będzie rewolucją porównywalną z uruchomieniem e-bankowości. Całkowicie zmieni komunikację między podatnikami a fiskusem.
– Użytkownicy chcą mieć dostęp do prostych, intuicyjnych elektronicznych usług i jak najmniej czasu poświęcać na rozliczenia z fiskusem. Najlepiej bez konieczności udawania się do urzędu – zastrzega Marcin Sidelnik.
Wpisanie w trend
Wprowadzenie kolejnych udogodnień dla podatników eksperci oceniają jednoznacznie pozytywnie. Zwracają uwagę, że uruchomienie kont na Portalu Podatkowym wpisuje się w tegoroczny trend uruchamiania e-usług.
– W bieżącym roku już ponad połowa zeznań podatkowych została wysłana elektronicznie do urzędów skarbowych (patrz ramka) – podkreśla Stefan Grzemski.
Resort uruchomił już usługę wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (PFR), która objęła formularz PIT-37. W ciągu półtora miesiąca skorzystało z niej ponad 100 tys. osób. Z kolei na początku lipca została uruchomiona wyszukiwarka pozwalająca w prosty sposób sprawdzić status podatników VAT.