statystyki

Urząd mógłby wziąć pod uwagę, że inwalida wyręcza państwo

autor: Patrycja Dudek06.08.2015, 07:19; Aktualizacja: 06.08.2015, 10:13
prawo, sąd, sprawiedliwość

Chodziło o mężczyznę, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym oraz zniekształconymi kończynami.źródło: ShutterStock

Zanim fiskus odmówi umorzenia zaległości, powinien ustalić m.in., czy dochód niepełnosprawnego wystarcza nie tylko na spłatę zobowiązań podatkowych i zaspokojenie jego potrzeb, lecz także na utrzymanie rodziny – przypomniał NSA.

Chodziło o mężczyznę, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym oraz zniekształconymi kończynami. Nauczył się jednak malować ustami. Został członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami, który przyznał mu stypendium i płacił honoraria za wykonane prace. Z tego – oraz kilkuset złotych renty miesięcznie – inwalida utrzymywał siebie, niepełnosprawną żonę i chorą córkę.

Mężczyzna nie zgłosił do opodatkowania honorariów wypłaconych mu w latach 1999–2002. Powstała więc zaległość, którą fiskus po latach zamierzał wyegzekwować z odsetkami. Podatnik złożył wniosek o jej umorzenie.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane