statystyki

Nie ma już szans na odzyskanie PCC

autor: Katarzyna Jędrzejewska23.07.2015, 08:14; Aktualizacja: 23.07.2015, 08:16
Podatki

To ważna informacja dla wielu innych spółek w Polsce, które od lat walczą w podobnej sprawie.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny wytrącił ostatni oręż z rąk spółek od lat podważających legalność opodatkowania podwyższenia kapitału zakładowego.

Reklama


TK wyjaśnił, że konstytucja nie wprowadza ograniczeń w nakładaniu podatków ze względu na okoliczność, czy już wcześniej one obowiązywały. Taki warunek nałożyła na nas wprawdzie dyrektywa unijna w 2004 r., gdy przystępowaliśmy do UE, ale trudno tu mówić o nielojalności państwa polskiego, sprzecznej z zasadą demokratycznego państwa prawnego – stwierdził trybunał.

Chodzi o podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przystępując w 2004 r. do UE, Polska zobowiązała się zwolnić z niego te czynności, które 20 lat wcześniej, tj. 1 lipca 1984 r., były bez daniny lub były opodatkowane stawką 0,5 proc. lub niższą. W Polsce obowiązywała w 1984 r. opłata skarbowa, która – jak wynikało z ustawy o niej – była pobierana od pism stwierdzających zawiązanie spółki. Natomiast rozporządzenie wykonawcze mówiło o powiększeniu kapitału zakładowego spółki.

Ta różnica w przedmiocie opodatkowania stała się głównym powodem dwóch skarg złożonych do TK. Spółki uznały, że w rozporządzeniu rząd przekroczył swoje kompetencje. Nie zaskarżyły jednak rozporządzenia, bo tego nie mogły zrobić, tylko ustawę o PCC, która – jak twierdziły – akceptowała to, że w 1984 r. obowiązywały przepisy niespełniające wymogów konstytucyjnych.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane

Reklama