PiS chce golić grube misie. Wpływy do budżetu i tak będą małe

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki29.06.2015, 07:50; Aktualizacja: 29.06.2015, 10:00
Kto skorzystałby, a kto by stracił na wprowadzeniu trzeciej stawki PIT i podwyżce kwoty wolnej

Kto skorzystałby, a kto by stracił na wprowadzeniu trzeciej stawki PIT i podwyżce kwoty wolnejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli powstanie rząd Beaty Szydło, ci, których roczne dochody przekraczają 300 tys. zł, będą oddawać państwu 39 proc. PIT. – To rozwiązanie jest w grze oprócz innych, które mają pomóc w sfinansowaniu naszych zapowiedzi programowych – mówi Paweł Szałamacha, poseł PiS. Z wyliczeń DGP wynika, że wyższa danina objęłaby nieco ponad 16 tys. podatników. PiS zakłada, że powinna przynieść nawet 2 mld zł rocznie. W ocenie analityków Raiffeisen Polbanku może to być zaledwie 0,2 mld zł. Jak wskazują dane Ministerstwa Finansów, w 2013 r. od podatników z dochodem powyżej 300 tys. zł pobrano łącznie 2,8 mld zł, ale ta kwota uwzględnia wpływy od przedsiębiorców, którzy mają prawo rozliczać się według liniowej 19-proc. stawki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Halban(2015-06-29 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Co tam podatki, Prezydent Duda da wszystkim, ile kto zechce...

    Odpowiedz
  • @1(2015-06-29 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    Ty bucu, PO-czytaj co ci dał Ryży matoł przez 8 lat.

    Odpowiedz
  • @1(2015-06-29 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    płatny hejter Kopaczowej?!

    Odpowiedz
  • Polak(2015-06-29 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Musicie sie dobrze starac,zeby ludzi utrzymywac w nieswiadomosci i naiwnosci,Ale straszenie PIS to juz tylko dla debili.

    Odpowiedz
  • wjw(2015-06-29 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    A ciemny lud te brednie kupi ?

    Odpowiedz
  • @2(2015-06-29 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Odezwał się Pisowski wolontariusz

    Odpowiedz
  • green-mania(2015-06-29 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    bawmy się, bo nic innego już nam nie zostało

    Odpowiedz
  • OLO(2015-06-29 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli PIS przeprowadzi reformy NFZ i ZUS ,zlikwiduje przechowalnie darmozjadów w zbędnych ministerstwach zwolni około 200 000 zbędnych urzędasów a resztę zagoni do pracy, sprzeda pozostałe po darmozjadach pałace ZUS I NFZ , napiszą proste prawo podatkowe gdzie nie trzeba będzie kombinacji żeby państwo nie kradło na kolacje ministrów to będziemy mieć nadwyżkę budżetową !

    Odpowiedz
  • polka-ekonomistka(2015-06-29 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    A Pani Premier na Pomorzu powiedziała ,że obniżą podatki PIT !!!

    Odpowiedz
  • taki bilans ...(2015-06-29 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jak się misiów do gładka wygoli, to wystarczy na zasypanie dziury. I jeszcze na kopczyk zostanie. Ino fryzjer musi być uczciwy. Kumato?

    Odpowiedz
  • ad vocem @2(2015-06-29 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Na marginesie formy i treści wpisu Waści ...
    Gdy Człowiek ROZUMNY zacznie mówić,
    nie domyślamy się ... jak się skończy,
    gdy zacznie GŁUPI ... wiemy na pewno jak się skończy.
    No cóż ... "puszczają nerwy ... IMPETYKOWI"
    - jak mawiał aforysta St. J. LEC

    Odpowiedz
  • Wa(2015-06-29 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Niektórzy "eksperci" widzą wyraźny związek między jakością pracy, a wysokością uposażeń. Doprawdy, trudno mi dostrzec, aby to stwierdzenie można było uznać za regułę. Gdyby nią było nasz PKB byłby już bliski średniej europejskiej , podobnie jaki bliskie średniej europejskiej są płace tzw. menadżerów .

    Odpowiedz
  • Praktyczny(2015-06-29 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    Aby jednym dodać trzeba innym zabrać a potem odrotnie :)

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-06-29 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Aby była jasność, kto i ile płaci podatku PIT OBECNIE. Po odjęciu kwoty wolnej, od wynagrodzenia rocznego przed opodatkowaniem: od 20000zł - 3600zł, od 40000zł - 7200zł, od 60000zł - 10800zł, od 80000zł - 14400zł.
    To nie jest tak, że w pierwszym progu podatkowym każdy płaci tyle samo, bo stawka wynosi 18%. Tzw. "bogaci" już obecnie płacą więcej.

    Odpowiedz
  • 'Czas na podniesienie wszystkich lodzi'(2015-06-29 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    W Belgii od kwoty powyzej 37,87 tys. euro rocznie obowiazuje PIT 50%.
    W Holandii od kwoty powyzej 56,492 tys. euro rocznie placi sie PIT 52%.

    Tylko w Polsce wciaz faworyzuje sie bogatszych.

    A przeciez juz 'czas na podniesienie wszystkich lodzi'- jak mowi Ch. Legarde, szefowa MFW - czyli czas na walke z nierownosciami dochodowymi i majatkowymi.

    Odpowiedz
  • marian(2015-06-29 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    mało efektywne,nie skuteczne-czyli niech zostanie jak jest??

    Odpowiedz
  • dudofon(2015-06-29 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    I jak zwykle góra zaczyna rodzić mysz. Trzeba przyznać, ze doradców PIS ma świetnych - ale tych od propagandy.
    Strach się bać, jak na poważnie zaczną te swoje "reformy" wprowadzać.

    Do 8. OLO.
    Jak ja Ci chłopie zazdroszczę takiego prostego, nieskażonego wiedzą i wyobraźnią spojrzenia na ekonomię i finanse państwa. Jakie to cholera wszystko łatwe, no, no...

    Odpowiedz
  • podatnik(2015-06-29 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry pomysł z podatkami od supermarketów.!!! Tylko tak trzymać!!!

    Odpowiedz
  • Lodzie emeryckie...(2015-06-29 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    Lodzie emeryckie ciagle maja odplyw i wciaz czekaja na przyplyw, czyli na waloryzacje wedlug 100% wskaznika wzrostu przecietnego krajowego wynagrodzenia, ktory obowiazuje w wiekszosci krajow OECD.

    Odpowiedz
  • 'Czas na podniesienie wszystkich lodzi'(2015-06-29 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce powinien obowiazywac wieloprogowy /4-5 progow/ progresywny podatek PIT
    w zakresie od 0% do 50%.
    Rowniez powinien zostac wprowadzony progresywny wieloprogowy /4-5 progow/ podatek katastralny
    od 0,01% do 1,0%.

    Progresywnosc obydwu wymienionych podatkow bedzie m.in. sluzyc rowniez obnizeniom nierownosci dochodowym i majatkowym.

    Odpowiedz