Jeśli sprawa po orzeczeniu sądu wraca do dyrektora izby skarbowej, to ma on ponownie trzy miesiące na wydanie interpretacji – orzekł NSA.
Wyjaśnił, że ten nowy termin liczy się od dnia doręczenia akt sprawy przez sąd.
Rzecz dotyczyła spółki, która chciała się upewnić, jakie ma obowiązki jako płatnik. Sprawa była sporna i trafiła do WSA w Łodzi, który uchylił interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi. Uznał, że organ nie wyjaśnił wszystkich okoliczności, i nakazał dopytać podatnika.
Odpis tego wyroku dyrektor izby otrzymał 27 lutego 2013 r., ale dopiero 17 maja wezwał spółkę do złożenia wyjaśnień. Odpowiedź dostał 31 maja. W efekcie 7 czerwca wydał kolejną interpretację, w której nadal częściowo nie zgadzał się ze spółką. Sprawa znów trafiła do sądu.
W kolejnym wyroku łódzki WSA uznał, że organ przekroczył trzymiesięczny termin na wydanie interpretacji, a zatem należy przyjąć za prawidłowe stanowisko spółki (tzw. milcząca interpretacja). Dyrektor izby skarbowej zaskarżył ten wyrok. Nie zgodził się z tym, że nie wydał interpretacji w ciągu trzech miesięcy. NSA przyznał mu rację. Potwierdził, że zgodnie z art. 14d ordynacji podatkowej, interpretację indywidualną wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Zarazem jednak zwrócił uwagę na to, że zgodnie z art. 286 par. 2 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) termin do załatwienia sprawy przez organ liczy się od dnia doręczenia mu akt. To oznacza, że organ interpretacyjny ma ponownie trzymiesięczny termin do załatwienia sprawy, liczony od dnia doręczenia mu akt administracyjnych tej sprawy przez sąd administracyjny – orzekł NSA. Powołał się przy tym na inny wyrok – z 8 stycznia 2015 r. (sygn. akt I FSK 118/14).
Ponadto – dodał NSA – termin ten można przerwać. W tej sprawie nie biegł on przez 14 dni (między 17 a 31 maja). W ten sposób dyrektor izby miał na wydanie interpretacji czas do 10 czerwca 2013 r. Doręczenie jej 7 czerwca mieściło się w terminie.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 7 maja 2015 r., sygn. akt II FSK 1786/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia