Sprzedaż biletów umożliwiających przejazd czeskimi, słowackimi czy austriackimi autostradami to usługa związana z zagraniczną nieruchomością. Jest więc opodatkowana poza Polską – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby skarbowej.
Chodziło o podatnika, który chciał handlować winietami uprawniającym i do poruszania się po zagranicznych drogach. Zapytał dyrektora katowickiej izby, czy będzie musiał rozliczać VAT i rejestrować transakcje przy użyciu kasy fiskalnej. Sam uważał, że winieta nie jest ani towarem, ani usługą. Jest to tylko rodzaj znaku uprawniającego do przejazdu niektórymi drogami, co oznacza, że przy jej sprzedaży nie trzeba naliczać 23-proc. podatku.
Dyrektor izby wyjaśnił, że definicja usług na gruncie VAT jest bardzo szeroka i obejmuje także sprzedaż w ramach działalności gospodarczej zagranicznych winiet na rzecz osób fizycznych. Takie transakcje należy jednak uznać za usługi związane z nieruchomością (drogą), a co za tym idzie – rozliczać podatek tam, gdzie jest ona położona, czyli np. w Austrii, Czechach i na Słowacji. To oznacza, że podatnik nie musi rejestrować się w Polsce jako podatnik VAT i ewidencjonować transakcji za pomocą kasy fiskalnej – podsumował dyrektor.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 maja 2015 r. nr IBPP4/4512-80/15/EK