statystyki

VAT od gmin wciąż w Luksemburgu

autor: Łukasz Zalewski06.05.2015, 07:21; Aktualizacja: 06.05.2015, 08:55
VAT

Wyrok zapadnie później. Na rozstrzygnięcie czeka 2,5 tys. gmin w Polsce i tysiące ich jednostek organizacyjnych (np. Warszawa ma ich około tysiąca, a Wrocław – prawie 300).źródło: ShutterStock

Większość sądów zawiesza postępowania dotyczące VAT od jednostek organizacyjnych gmin, czekając na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE. Wczoraj odbyła się rozprawa w tej sprawie.

Wyrok zapadnie później. Na rozstrzygnięcie czeka 2,5 tys. gmin w Polsce i tysiące ich jednostek organizacyjnych (np. Warszawa ma ich około tysiąca, a Wrocław – prawie 300).

Pytanie do TSUE skierował Naczelny Sąd Administracyjny, gdy pod koniec 2013 r. rozpatrywał sprawę Wrocławia przeciwko ministrowi finansów (sygn. akt I FSK 311/12).

Co z samodzielnością

Pytanie NSA dotyczy tego, czy jednostka organizacyjna gminy (w tym gminna jednostka budżetowa) może być podatnikiem VAT, jeśli wykonuje inne czynności niż te, które są przypisane organom władzy publicznej. Problem sprowadza się do kryterium samodzielności (niezależności), które w świetle art. 9 ust. 1 dyrektywy VAT jest jednym z elementów decydujących o tym, czy dany podmiot jest podatnikiem VAT.

Wcześniej – w uchwale z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 1/13) – NSA przesądził, że zgodnie z polską ustawą o VAT gminna jednostka budżetowa nie jest podatnikiem, bo nie prowadzi działalności samodzielnie.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane