Orzeczenie
Odpłatne zbycie w rozumieniu ustawy o PIT to także wykup papierów wartościowych przez emitenta w celu ich umorzenia – orzekł WSA w Warszawie.
Chodziło o spółkę, która świadczyła usługi maklerskie. Spierała się z fiskusem o to, czy powinna ona wystawić informację PIT-8C w sytuacji, gdy klient – osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej – poniesie stratę na wykupie przez emitenta danego papieru wartościowego (obligacji lub bonu), tj. gdy kwota wykupu będzie niższa od ceny, po jakiej klient kupił ten papier. Tak się zdarza, gdy rentowność danego papieru zależy dodatkowo od określonych indeksów bazowych (np. kursów walut).
Spółka uważała, że w takiej sytuacji również powinna wystawić PIT-8C, zgodnie z art. 39 ust. 3 w związku z art. 30b ust. 2 ustawy o PIT. Skoro bowiem w odwrotnym przypadku – tj. gdy cena wykupu przez emitenta jest wyższa od wydatków na nabycie danego papieru wartościowego – powstałe dyskonto jest opodatkowane 19-proc. zryczałtowanym PIT, to także straty na wykupie powinny być traktowane jako podatkowe.
Dyrektor IS w Warszawie się z tym nie zgodził (nr interpretacji IPPB2/415-403/14-2/AS). Stwierdził, że dochód, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy, obejmuje tylko dochód ze sprzedaży papierów wartościowych, a nie z wykupu przez emitenta, w wyniku którego dłużny papier wartościowy podlega umorzeniu. Tym samym wykup obligacji lub bonu przez spółkę nie jest odpłatnym zbyciem papierów wartościowych w rozumieniu art. 30b ust. 2 ustawy o PIT, a dochód (strata) klientów realizowana w wyniku takiego wykupu nie są wykazywane w informacji PIT-8C.
WSA w Warszawie zgodził się ze spółką, że pod pojęciem odpłatnego zbycia uznaje się także wykup papierów wartościowych przez emitenta.Wyrok jest nieprawomocny. ©?
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Warszawie z 29 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3375/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia