Kto jednorazowo sprzedaje prawo użytkowania wieczystego gruntu, nie działa w charakterze podatnika VAT. Dotyczy to także wspólnot mieszkaniowych – orzekł WSA w Olsztynie.

Sprawa dotyczyła wspólnoty, która była współużytkownikiem wieczystym działek ze znajdującymi się na nich: budynkiem, drogą i przejściem podziemnym. Przejście jest częścią pasa drogowego, ale jest położone na działce, której wspólnota jest użytkownikiem wieczystym. W związku z tym urząd miasta zwrócił się do wspólnoty o odsprzedanie mu działki, na której się ono znajduje. Wspólnota się na to zgodziła. W uchwale zdecydowała, że uzyskane z transakcji pieniądze przeznaczy na fundusz remontowy i zagospodarowanie otoczenia budynku.
Do sprzedaży działki doszło w grudniu 2013 r. We wniosku o interpretację wspólnota wystąpiła do dyrektora izby skarbowej o potwierdzenie, że nie działała jako podatnik VAT i nie musi płacić podatku od tej sprzedaży. Podkreślała, że nie prowadzi działalności gospodarczej, a transakcja była jednorazowa.
Dyrektor izby skarbowej stwierdził inaczej. Wskazał, że sprzedając prawo użytkowania wieczystego działki, wspólnota działała w charakterze podatnika VAT, bo transakcja wykraczała poza zakres obowiązkowego zarządu nieruchomością wspólną określonego w ustawie o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.). Sprzedaż była zatem odpłatną dostawą, opodatkowaną VAT. Co więcej, ponieważ chodziło o teren budowlany, to wspólnota nie mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, ze względu na wielkość obrotów (do 150 tys. zł). Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit d) ustawy o VAT zwolnienia nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych.
WSA w Olsztynie przyznał rację wspólnocie. Orzekł, że dokonując jednorazowej sprzedaży, działała ona w ramach zwykłego wykonywania prawa własności. Nie działała więc jak podatnik VAT i nie musi odprowadzać daniny.
WSA przypomniał, że w świetle orzecznictwa TS UE (w sprawach C-180/10 i C-181/10 oraz C-155/94) czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznane za działalność gospodarczą. Ponadto Polska nie wprowadziła przepisów, które uznawałyby za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje dostawy terenu budowlanego, mimo że art. 12 ust. 1 dyrektywy VAT daje krajom unijnym taką możliwość. Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Olsztynie z 11 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Ol 51/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia
Czym jest użytkowanie wieczyste i z jakimi opłatami się wiąże GazetaPrawna.pl