Orzeczenie
Kosztem podatkowym przy zbyciu udziałów i akcji, które przedsiębiorca otrzymał po rozwiązaniu spółki osobowej, są nierozliczone wcześ- niej wydatki na ich nabycie – orzekł WSA w Krakowie.
Wyjaśnił, że przychód z tego tytułu nie pochodzi z kapitałów pieniężnych, lecz z działalności gospodarczej. Z ustawy o PIT wynika też, że nie powstanie on w ogóle, jeśli sprzedaż nastąpi po sześciu latach od następnego miesiąca po likwidacji i nie będzie miała związku z działalnością gospodarczą.
Sąd uchylił tym samym interpretację w sprawie wspólnika spółki osobowej, która miała zostać zlikwidowana. Jako część majątku polikwidacyjnego miał on otrzymać udziały i akcje podmiotów zależnych od spółki. Zamierzał je sprzedać. Jego wątpliwość dotyczyła tego, jak obliczyć koszty uzyskania przychodu.
Przedsiębiorca sądził, że skoro nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu akcjami i udziałami, to uzyska przychód z kapitałów pieniężnych. Mimo tego będzie mógł go pomniejszyć o wydatki na nabycie sprzedawanych akcji bądź udziałów, zgodnie z art. 24 ust. 3d ustawy o PIT, czyli tak jak przy działalności gospodarczej.
Innego zdania był dyrektor izby skarbowej. Wyjaśnił, że skoro przychód przedsiębiorcy nie pochodzi z firmy, a z kapitałów pieniężnych, to i odpowiadające mu koszty nie mogą być rozliczone, tak jak proponuje przedsiębiorca. Art. 24 ust. 3d ustawy o PIT należy bowiem czytać łącznie z innym – art. 14 ust. 2 pkt 17, który odnosi się do przychodu z działalności gospodarczej. To oznacza, że kosztem będzie wartość wkładu wspólnika do likwidowanej spółki w tej części, w jakiej wartość otrzymanych akcji i udziałów pozostaje do całego majątku polikwidacyjnego (art. 30b ust. 2 pkt 1 i pkt 4).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił interpretację fiskusa. Powołując się na wiele innych orzeczeń, wyjaśnił, że także w tym wypadku polikwidacyjny przychód przedsiębiorcy powstanie w momencie sprzedaży majątku i będzie pochodził z firmy, a nie z kapitałów pieniężnych. To oznacza, że przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć koszty ustalane zgodnie z art. 24 ust. 3d ustawy o PIT – uznał sąd.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Krakowie z 3 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 1643/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia