Interpretacja
Przekazanie pieniędzy krewnemu za pośrednictwem zagranicznej instytucji zarządzającej powierzonym majątkiem nie wyklucza zwolnienia podatkowego – potwierdził dyrektor katowickiej izby.
Chodziło o małoletnią dziewczynkę, której babcia, żyjąca na stałe w USA, chciała przekazać w testamencie część majątku. Kobieta planowała powołać w tym celu dwa trusty i uczynić dziewczynkę ich beneficjentem. W testamencie chciała określić obowiązki powierników majątku, którzy mieli zarządzać nim zgodnie z wolą spadkodawczyni. Mieli oni wypłacać dziewczynce 4 proc. wartości rynkowej kapitału zgromadzonego przez pierwszy trust oraz część dochodów drugiego. Mogliby też przekazywać jej dodatkowe pieniądze, gdyby wymagała tego sytuacja wnuczki.
Powstały jednak wątpliwości, czy przekazane w ten sposób środki podlegają polskiemu podatkowi od spadków i darowizn, a jeśli tak, to czy dziewczynka mogłyby korzystać ze zwolnienia z daniny.
Matka, która złożyła w imieniu dziewczynki wniosek o interpretację w tej sprawie, sądziła, że wprawdzie majątek wypłacony z obu trustów będzie opodatkowany, ale dziewczynka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla członków najbliższej rodziny. Z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 86 ze zm.) wynika, że warunkiem jest jedynie zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w ciągu sześciu miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.
Dyrektor katowickiej izby to potwierdził. Przyznał, że polskie przepisy nie regulują tego, czym jest trust, ale zgodnie z art. 968 par. 1 kodeksu cywilnego, pod pojęciem zapisu należy rozumieć rozrządzenie testamentowe, mocą którego spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Trust działałby zatem jak wykonawca testamentu, który zarządza powierzonym majątkiem w interesie jego beneficjentów. To zaś oznacza, że nabycie majątku przez wnuczkę w wyniku przekazania go po śmierci babci przez oba trusty będzie opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jednocześnie dziewczynka może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla członków bliskiej rodziny spadkodawcy.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 marca 2015 r., nr IBPBII/1/436-369/14/AŻ.