statystyki

Mieszkanie w darowiznie od rodziców. Fiskusowi należy zgłosić przelewy, a nie nabycie lokalu

autor: Patrycja Dudek12.03.2015, 07:33; Aktualizacja: 12.03.2015, 09:29
nieruchomość

O nabyciu mieszkania w drodze darowizny można by mówić jedynie wówczas, gdyby rodzice byli jego właścicielami i tę własność przenieśli na córkęźródło: ShutterStock

Podatnik, który staje się właścicielem mieszkania na skutek wpłat dokonanych przez rodziców na rachunek dewelopera, otrzymuje od nich darowiznę pieniężną, a nie rzeczową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił, że chcąc skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, obdarowany musi dotrzymać 6-miesięcznego terminu zgłoszenia w stosunku do zapłaconych przez rodziców rat, a nie nabycia lokalu będącego ich rezultatem.

reklama


reklama


Sprawa dotyczyła kobiety, która w prezencie ślubnym otrzymała mieszkanie. Jego własność nie została jej jednak przekazana przez rodziców, tylko przez dewelopera, na którego konto opiekunowie przelali pieniądze w trzech transzach, w związku z czym transakcja zakupu trwała półtora roku. Spór z organami podatkowymi dotyczył momentu i formy przekazania darowizny. Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn obdarowany przez najbliższą rodzinę nie musi płacić podatku, pod warunkiem zgłoszenia jej w terminie 6 miesięcy do urzędu skarbowego.

Kobieta uważała, że rodzice darowali jej mieszkanie, a jego nabycie zostało zgłoszone do urzędu skarbowego przez notariusza.

Naczelnik urzędu skarbowego i dyrektor rzeszowskiej izby skarbowej uznali, że podatniczka otrzymała od rodziców pieniądze, a nie nieruchomość, ta bowiem została jej przekazana bezpośrednio przez dewelopera. O nabyciu mieszkania w drodze darowizny można by mówić jedynie wówczas, gdyby rodzice byli jego właścicielami i tę własność przenieśli na córkę.

Według podatniczki fiskus zastawił na nią pułapkę prawną. Liczy się przecież cel czynności, a celem rodziców było darowanie jej mieszkania – tłumaczyła. Dodała, że rodzice specjalnie nie kupili mieszkania na siebie, tylko od razu na nią, żeby uniknąć niepotrzebnych formalności.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zgodził się z fiskusem. Zaznaczył, że darowizna może mieć różne formy, w tym rzeczową, jednak w tym przypadku nie doszło do przekazania mieszkania, tylko pieniędzy na jego zakup i to one powinny zostać zgłoszone we właściwym terminie. NSA orzekł tak samo. Sędzia Krzysztof Winiarski zwrócił uwagę na zapis aktu notarialnego, z którego wynika, że lokal został nabyty do majątku osobistego podatniczki za pieniądze uzyskane od rodziców.

ORZECZNICTWO

Wyrok NSA z 11 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 311/13. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • dziadek(2015-03-13 07:05) Odpowiedz 00

    Szanowny Mirku uwierz, BURDELOM nie można ubliżać. W Burdelu jest porządek

  • npnk(2015-03-14 17:11) Odpowiedz 00

    Czytając niektóre komentarze utwierdzam się w pewności, że Polacy to gęsi, języka nie znają. Sprawa jest prosta jak konstrukcja cepa, rację ma fiskus i kwita. A jak ktoś nie nauczył się czytać ze zrozumieniem, to niech gęsi pasie.

  • Emeryt 70(2015-03-12 21:23) Odpowiedz 00

    Tłumaczenie bardzo logiczne, przecież to rodzice zrobili pieniężną darowiznę na rzecz córki.
    A pomstować można zawsze i na wszystko i na wszystkich !

  • mądra(2015-03-12 20:44) Odpowiedz 00

    To nie jest jakaś dziura lub luka w przepisach podatkowych. To jest po prostu brak logiki. Można się uśmiać, że deweloper jest w tym przypadku darczyńcą.Ha, ha.

  • prcacujący(2015-03-13 17:58) Odpowiedz 00

    Potrzebny kolejny majdan żeby odpluskwić kraj od tej urzędniczej chołoty która żywi się jak pasożyt na organizmie społeczeństwa

  • wyjaśnienie(2015-03-14 23:47) Odpowiedz 00

    "Sprawa dotyczyła kobiety, która w prezencie ślubnym otrzymała mieszkanie". Autorka pisze nie prawdę. O nabyciu mieszkania w drodze darowizny można mówić jedynie wówczas, gdyby rodzice byli właścicielami mieszkania i tę własność przenieśli na córkę. A tak się nie stało.

  • jalib(2015-03-12 19:30) Odpowiedz 00

    Kolejna czarna dziura w naszych przepisach podatkowych. Tu nie ma żadnej różnicy w darowiźnie.

  • Joanna Żakowska(2015-03-16 10:32) Odpowiedz 00

    Sąd nie działa według prawa UE . Ma się kierować dobrem obywatela a nie dobrem władzy . Szkoda , że takich szkodników społecznych nie można wsadzać do lochów !

  • J.M.(2015-03-12 13:56) Odpowiedz 00

    Uważam , że 6-cio miesięczny termin zgłaszania darowizny pieniędzy jest właśnie po to ,
    aby fiskus mógł zastawiać pułapki i zdzierać haracz od najbliższej rodziny. Wogóle , włażenie
    fiskusa w rozliczenia i darowizny między najbliższą rodziną świadczy o stosunku państwa
    do obywateli. Tylko POgratulować!!!

  • StAAbrA(2015-03-15 11:03) Odpowiedz 00

    A czym się różnią przelewy do dewelopera od przelewów do hurtowni materiałów budowlanych i firmy wykonawczej
    wybranej przez inwestora ?
    Albo - i też - przelewów do zarządcy inwestycji ?

    Mógłby to baran administracyjny kumato wyjaśnić ?

  • Na bandytow glosujecie-SMIECIE !(2015-03-15 13:14) Odpowiedz 00

    Co za roznica czy otrzymala mieszkanie,czy pieniadze od rozdzicow ? Dali corce !
    To obecny antynarodowy rzad lewacko-libertynskich przestepcow wydaje nakazy niszczenia Polakow,wszelkimi metodami rodem Stalinizmu !
    I na takich bandytow dalej glosujecie ? Smiecie ?

  • POlak(2015-03-12 13:30) Odpowiedz 00

    Po co jest te 6 miesięcy na zgłoszenie ? Darowizna to darowizna i powinna być z automatu zwolniona z podatku.. bez żadnego zgłaszania ale wtedy urzędasy nie miały bo co robić.. !

  • Doc(2015-03-12 13:19) Odpowiedz 00

    Właśnie siedzę na kiblu i wizualizuje sobie tego naczelnika Us jak pływa pode mną.

  • Mirek(2015-03-12 12:15) Odpowiedz 00

    Cały czas powtarzam, ze Polska jest państwem burdelu a nie prawa. Kto może ucieka do normalnych krajów.

  • zsw(2015-03-13 10:42) Odpowiedz 00

    A wpłacana była gotówka w kasie czy przelewy z konta rodziców?

  • gb(2015-03-13 09:23) Odpowiedz 00

    Złodziejski kraj... normalni ludzie uciekaja stąd jak najdalej... Kościelno-złodziejska po mafia rządzi i podpiera SIĘ pisowsko komuchowata bandą... a wszystko pod głupim zyrandolem...