statystyki

Usługi telekomunikacyjne: Czas na rozpoznanie, gdzie jest miejsce opodatkowania

09.03.2015, 07:36; Aktualizacja: 09.03.2015, 09:08

Za półtora miesiąca, 20 kwietnia upłynie termin złożenia pierwszego rozliczenia w procedurze MOSS za I kwartał 2015 r. Czy podatnicy oferujący usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne będą zobowiązani do rozliczenia podatku w innym państwie UE z tytułu świadczonych usług? Na pytanie odpowiada Tomasz Michalik, doradca podatkowy w MDDP.

Reklama


Jeżeli mają taki obowiązek, to powinni dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego i wprowadzić wewnętrzne procedury pozwalające na ustalenie statusu klienta i miejsce jego zamieszkania lub pobytu.

Chodzi o świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz podmiotów i osób niebędących podatnikami, które mają stałe miejsce zamieszkania, zwykłe miejsce pobytu lub miejsce siedziby na terytorium innego państwa członkowskiego UE. Nowe reguły sprawiają, że jeżeli polski podatnik świadczy usługę elektroniczną (a zatem np. sprzedaje e-booki, muzykę, dostęp do filmów etc.) na rzecz osoby fizycznej – ostatecznego konsumenta mającego stałe miejsce zamieszkania np. w Wielkiej Brytanii, to usługa ta podlega opodatkowaniu brytyjskim. Czyli tak samo jak w sytuacji, gdy jej nabywcą jest podatnik.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane